• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Sınava hazırlanıyorum. Fakat ailem benim okumak istediğim bölümü uygun bulmuyor. Beni bu konuda anlamalarının nedeni ne olabilir?

Yorum :0

 Bazı hedeflerini tam olarak gerçekleştirememiş ve bunun üzüntüsünü yaşayan bir insan, çocuk sahibi olduğunda içinde bir umut filizlenir. “Benim yapamadıklarımı çocuğumun yapması için her şeyimi vereceğim”  diyerek yeni bir hedef koyar kendine.

Böyle durumlarda çocuğun çok fazla söz hakkı yoktur.  Çocuk pilot olmak isterken, ailesi onun doktor olmasını istemektedir. Çocuk her gece yatağa yattığında kendisini göklerde hayal eder. Sabah olduğunda ise doktor olmasının, onun geleceği için en iyisi olduğunu dinler ailesinden.

Bir insanın kaçırdığı fırsatların acısını bir başkasının çekmesi haksızlıktır. Önemli olan hangi işte olursa olsun çocuğun hedefini somutlaştırabilmiş olmasıdır. Aileler çocuklarına kendi arzularını dayatmak yerine, onların yaşamdaki beklentilerine saygı göstererek destek olmalıdırlar.

Çünkü istenmeden yapılan bir davranış peşinden başarısızlığı sürükleyecektir. Önemli olan çocuğun kötü bir doktor olacağına iyi bir pilot olmasıdır.

Bu açıdan bakıldığında senin ailen de farkında olmadan bu amaçla hareket ediyor olabilir.

           Öncelikle bu tutumları için aileni kesinlikle suçlamamalısın. Çünkü onlar tamamen sana olan sevgileri doğrultusunda hareket etmektedirler. Bir insan kaç yaşında olursa olsun fark edemediği önemli ayrıntılar olabilir. Senin yapman gereken onların bu ayrıntıyı görmelerini sağlamak. Bunu yapmak içinde ilk atman gereken adım onların kişiliği ile davranışlarını ayrı tutarak bir değerlendirme yapman. 

Çoğu zaman bir insanın davranışını kişiliğine genelleyerek iletişim kurmaya çalışırız. Bir çocuk, ailesi onun hedeflerini önemsemiyorsa onları anlayışsız olmakla suçlayabilir. Oysa ailenin hedefi önemsememsi bir sürelik bir davranıştır. Bu onların anlayışsız bir kişiliğe sahip oldukları anlamına gelmez. Eğer ailene bu durumunu anlatırken kendi zihninde bu türden genellemeler yaparak yola çıkıyorsan, sen farkında olmadan tepkin sert olabilir .Davranışları yüzünden onları yargılamak yerine, onları sevdiğin insanlar yapan kişilik özelliklerini ön plana çıkarıp, davranışlarının kişilikleri olmadığını, gelip geçici olduğunu kabul ettiğini taktirde daha pozitif olmaya başlayacaksın. Bu pozitiflik beden diline ve ses tonuna da yansıyacağı için ailenin tepkisi her zamankinden daha ılımlı olacaktır. Sen onlarla iletişimini bu çerçeveden sürdürmeye devam ettiğin sürece ailenin senin dünyana saygı göstermeye başladıklarını fark edeceksin.

Bir diğer önemli nokta, konuşacağın anı doğru yakalamandır. Onlar bir başka işle ile meşgulken şansını denemekten uzak dur. Eğer boş anlarını yakalayamamaktan şikayetçiysen gerekirse onlardan randevu al. Sadece seni dinlemeye ve seninle ilgilenmeye odaklanmış olmaları, istediğin sonuca ulaşmanı kolaylaştıracaktır.

Sevgili okuyucular, sorularınızı mail adresimize göndererek bize ulaştığınız takdirde bir sonraki köşemizde yanıtlamaktan mutluluk duyarız...

 

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu