• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Sınava hazırlanıyorum ama son zamanlarda içimden hiç çalışmak gelmiyor. Tam olarak hangi mesleği seçeceğimden de emin değilim. İsteğimi kaybetmemin sebebi bu olabilir mi?

Yorum :0

 Tek başınıza, kendi yemeğinizi kendinizin bulup pişireceğiniz, ıssız bir ormanda, bir geziye çıktığınızı düşünün. Eğer bu öylesine verilmiş bir kararsa bir şeyleri eksik yapacağınız kesindir. Ormana gittiniz. Uzun bir yol kat ettiniz. Karnınız acıktı ve bir av arıyorsunuz. Fakat birden bire av malzemelerinizi yanınıza almadığınızı fark ediyorsunuz. Bir ağaç dalından silah yapmayı planlıyorsunuz ve bunun için ihtiyacınız olan bıçağınızın da yanınızda olmadığını görüyorsunuz. 

Haritayı çantanızdan çıkarıp dönüş yoluna bakmak istediğinizde yanlış haritayı aldığınızın farkına varmanızla çaresizce yardım bulmak için bağırmaya başlıyorsunuz. Yanıt alamayınca el yordamıyla dönüş yolunu ararken büsbütün kayboluyorsunuz. Eğer hafta sonu için kendinize koyduğunuz bu gezi hedefi gerçekten istediğiniz ve sizi heyecanlandıran bir hedef olsaydı ihtiyacınız olan her şeyi eksiksiz olarak yanınıza almış ve bu korkunç olayı yaşamamış olurdunuz.

Gördüğünüz gibi gerçekten sizi heyecanlandıran bir hedefiniz yoksa zaman zaman çalışma isteğini kaybetmeniz çok doğal bir durumdur. Zorlu bir dönem yaşıyorsunuz ve bu dönem de her türlü engeli aşabilmeniz hedefinizin sizin için ne anlam ifade ettiğine bağlıdır.

Öncelikle hedefinizi kesin, somut ve net bir dille ifade etmeye özen göstermelisiniz. “Başarılı olmak istiyorum” “Zengin olmak istiyorum” demek yeterli değildir. “Araba almak istiyorum” dediğinizde istediğinizi ifade ediş şeklinizde bir çok  boşluk vardır. Ne renk araba almak istiyorsunuz? Ne zaman almak istiyorsunuz? En çok ne kadar ödeyebilirsiniz? Kaç model bir araba almak istiyorsunuz? Bu soruları yanıtlayamadığınız sürece bir araba sahibi olamazsınız. Çünkü genellemeler bilinçaltınız için hiçbir anlam ifade etmezler. O kesin,somut ve net talimatlara uymaya programlıdır. Bilinçaltınızın sizi hedefinizi doğru yönlendirmesini istiyorsanız bunu ona onun anlayacağı dilden anlatmalısınız.

“Bir gün çok ünlü bir gazeteci olacağım” , “İleride büyük bir bilim adamı olup, Nobel ödülünü kazanacağım” demenizde yeteri kadar spesifik değildir. Bunlar “Herhangi bir ülkeye, herhangi bir zamanda bir süreliğine tatile gideceğim” demeye benzer. Tatil için bu şekilde bir hedef koyamazsınız. Nereye gideceksiniz? Nasıl gideceksiniz? Ne zaman gideceksiniz? Gideceğiniz yer ve zaman belli olmadığı için oraya gitmek için bilet alma şansınız yoktur. Eşyalarınızı da hazırlayamazsınız nelere ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz. Bu sebeple bu tatil sizin için sadece gelip geçici bir düşünce olmakla kalacaktır.

Hedefleriniz sizin için sadece tatlı bir peri masalı,bir düş olmaktan öte yaşayacağınız gerçekler olmalıdır. Hedefinize doğru ilerlemek için nereye, ne zaman ve nasıl gitmek istediğinizi açık bir dille anlatabilmelisiniz. 

Bu yıl Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Elektronik – Elektrik Mühendisliği bölümünü kazanacağım

İstanbul’da Boğaziçi Edebiyat bölümünü bitirir bitirmez Ankara’da ünlü yazar .................’nın yanında staja başlayacağım ve yazarlıkla ilgili gerekli tecrübeyi iki yıl içinde kazandıktan sonra bir yıl içinde kendi kitabımı yazıp................yayınevi tarafından basılmasını sağlayacağım.

Bu şekilde kesin ve somut ifade edilen hedefler motivasyonunuzu kaybetmenizin önüne geçecektir.

 

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu