• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Hayatımın her alanında bir çok kararsızlık yaşıyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bu kararsızlıktan nasıl kurtulabilirim?

Yorum :0

 Öyle bir çağda yaşıyoruz ki her an değişen koşullar altında kararsızlık hızla büyüyen bir probleme dönüşüyor. Şartların değişkenliğine ayak uyduramadığımız için kararsızlığın batağına saplandığımızı hissediyoruz çoğu zaman. Aslında bu toplumsal bir probleme dönüşmüş durumda. İnsanlar ne yapacaklarını bilemez halde sürekli hem iş yaşantılarında hem de özel yaşantılarında değişiklikler yapmak zorunda kalıyorlar. Bu keşmekeşin içinde de kararsızlık çıkıyor, bir anda karşılarına .

Basit ve hep aynı kalan koşulların olduğu bir dünyada kararsızlık varlığını koruyamazdı. Bireyler durumlarını değerlendirir ve bir karara varabilirlerdi. Oysa şu anda bu mümkün değil. Vereceğimiz bir karar birbirinden karmaşık bir çok koşula bağlı olduğu gibi bu koşullar sürekli değişmekte de. 

Elbette bu durum sizin yaşamınızla ilgili kararlar veremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Yapmanız gereken bu kompleks durumun içerisinde karar vermeniz gereken olay hakkında detaylı ve çok yönlü bir değerlendirme yapabilmeniz. Aslında kararsızlık yaşayan insanların tıkandıkları nokta tam burasıdır. Gerekli geniş bakış açısı ve derinlemesine analizi tam olarak ortaya koyamadıklarından umutsuzca bir çıkar yol ararlar ve başladıkları noktaya geri dönerler.

Bazı insanlar karar vermeden önce, karar vermeleri gereken olaylarla ilgili hayaller kurarlar ve bu şekilde sonuca ulaşmaya çalışırlar. Bazı insanlar ise o olayı kıyasıya eleştirirler bir karar verebilmek için. Ve bazı insanlar da içinde bulundukları toplumun ve kendilerinin gerçeklerini ele alarak ararlar çıkış yolunu. Her biri de son derece faydalı ve tek başkalarına yeterli olmayan yöntemlerdir. Çoğu zaman insanlar bu üç yaklaşımdan birini ağırlıklı olarak kullanıp, diğerlerini göz ardı ettikleri için problem yaşarlar.

NLP de “Disney Karar Verme Stratejisi” dediğimiz bir teknik sizin olayı her üç bakış açısıylada eşit şekilde değerlendirerek karara varmanızı sağlar. Bu teknik Walt Disney’in karar verme stratejisi modellenerek ortaya çıkarılmış bir tekniktir. Walt Disney, hiç parası yokken bu stratejisi ile vardığı sonuç sayesinde Disney Land’ı kurmuş ve yaşamdaki hedeflerine ulaşmıştır.

Sizin de karara varmanız için onun yolunu izlemeniz gerekmektedir. Bunun için üç kişiliğe ihtiyacınız var. Birincisi sadece hayal eden, ikincisi sadece eleştiren ve üçüncüsü sadece gerçekçi olan kişiliklerdir. Önce ayakta durun ve gözlerinizi kapatın. Bulunduğunuz nokta sizin  karar noktanız. Bu nokta da dururken karar vereceğiniz olayı seçin. Daha sonra sol önünüze doğru bir adım atın. Burada artık tamamen hayalici bir kişiliğe bürünerek karar vermeniz gereken olayla ilgili sadece hayaller kurun. Eleştirinin yada gerçeklerin işinize karışmasına müsaade etmeden sadece hayal edin. Sonra karar noktanıza geriye doğru adım atarak geri dönün ve hayal ederken elde ettiğiniz ve ihtiyacınız olan bilgileri zihninizde toparlayın. Bunu tamamlayınca tam önünüze doğru bir adım atın ve tamamen eleştirel bir kişilik olun. Karar vermeniz gereken olayı bu sefer tamimiyle eleştirin. Sadece eleştirin!. Tekrar karar noktasına dönün ve eleştirirken edindiğinizi, ihtiyacınız olan bilgileri zihninizde toparlayın. Son olarak sağ önünüze bir adım atın ve bu sefer olayı gerçeklerin penceresinden bakarak değerlendirin. İçinde yaşadığınız toplumun gerçeklerini ve kendi hayatınızın gerçeklerini kullanın. En son karar noktasına dönün ve gerçeklerin penceresinden elde ettiklerinizi zihninizde toparlayın. Karar noktasında beklerken derin bir nefes alın ve her üç aşamada da elde ettiğiniz tüm bilgileri birleştirerek bir karar verin ve gözlerinizi açın.

Bu tekniği uygularken hafif, yumuşak bir müziğin olduğu, yalnız başınıza kalabileceğiniz loş bir ortam seçmenizde fayda vardır. Tekniğin başarılı olabilmesi için en önemli noktalar; acele etmemeniz ve her üç kişilikte de dengeli bir değerlendirme yapmanızdır. Eğer sadece birine yada ikisine ağırlık verirseniz kararsızlığınızı aşamama ihtimaliniz yüksektir. Bu teknik yarım saat de sürebilir iki saatte. Kendinizi kesinlikle zaman ile sınırlandırmayın. Bırakın zihniniz derinliklerinize doğru çıktığı yolculukta o güne kadar farkında olmadığınız yeni bilgileri toplasın ve kararsızlığın pençesinden kurtulun. Tüm koşullarını yerine getirerek bu tekniği uyguladığınızda artık kararsızlığın sizin için bir engel teşkil etmediğini ve istediğiniz zaman onu yenebileceğinizi görecek ve rahatlayacaksınız.

 

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu