• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

YGS Sınavı Öncesi Tavsiye Ve Uyarılar

Yorum :0
Kategori : Psikoloji
YGS Sınavı Öncesi Tavsiye Ve Uyarılar

ÖSYM ve YÖK sınav ve yerleştirme süreçlerinde iyileştirme adına değişikliklere imza atmaya devam ederken, 2,5 milyona yakın öğrencinin 12 Mart 2017’de gireceği YGS’ye sayılı günler kaldı. Hem uygulamaya koyulan değişiklikler ve etkileri hem de YGS’ye1 ay kala neler yapmalı / yapmamalı?  sorusu ise adaylar ve aileler açısından cevabı telaşla aranan en temel sorular. 


YGS Sınavı Öncesi Tavsiye Ve Uyarılar ; Sınav başarısı ile hayat başarısı doğru orantılı düşünüldüğü için üniversite adaylarının büyük çoğunluğu  başarıyı, diğerlerini geçmek ve yarışı önde bitirmek olarak anlamlandırıyor. Aile beklentileri ve sosyal çevre baskısı da eklendiğinde ölüm-kalım savaşına dönüşen sınavlarda istenilen başarılar elde edilemeyince, hayal kırıklıklarının kaçınılmaz.  Oysa ki adaylar açısından değiştirilemeyen bir gerçek olan sınavlara katılım, telafisi olan bir süreçtir. Bu yıl hedeflenen başarılar elde edilmese dahi sonraki yıl sınavlara yeniden hazırlanmak, üniversite öğrenimi boyunca çift ana dal- yan dal ve yatay geçiş gibi olanaklardan yararlanmak da mümkün.


Ayrıca YGS’nin yerleşme puanına yaklaşık %25-35 oranında katkı sağlayacağı göz önünde bulundurulduğunda telafisi olan bir sınav olduğunu söylemek hata olmayacaktır. 2016 ÖSYS sonuçlarına göre herhangi bir YGS puan türünde sırası 100 bin olan öğrencinin, LYS sonrasında ilk 10 bin sıralarına kadar yükselebildiği bilmek sınavlara doğru anlamlar yüklememizi sağlayacaktır.


YGS Sınavı Öncesi Tavsiye Ve Uyarılar ; YGS’nin genel özelliklerini, yapısını bilmek ve anlamak, öğrencilerin hem sınav performansını hem de motivasyonunu olumlu yönde etkileyecektir.   YGS’nin 160 sorudan ve 4 ana testten oluştuğunu, alan ve tercih ayrımı olmaksızın tüm adayların gireceği bir sınavdır. YGS testlerinin en önemli özelliğinin, yerleştirme puanlarının hesaplanmasında farklı katsayılara sahip olmaları oluyor.  Örneğin Psikoloji (TM-3) tercihinde bulunacak bir öğrenci için Türkçe testinin etkisi % 15 iken Fen Bilimleri testinin etkisi %5’tir. Bir başka deyişle  YGS’deki bir Türkçe sorusu üç Fen sorusuna eşittir.

Ama  bu etkisi az olan testin önemsiz olduğu anlamına gelmez. Çünkü çapraz testlerden  (Sosyal öğrenciler için Fen Bilimleri testi, Sayısalcılar için Sosyal Bilimler testi ) elde edilecek puanlar da bizi sıralamada önlere taşıyacaktır. Aralarında 1, 2 ya da 3 puan fark olan öğrencilerin başarı sıralarındaki farkın on binleri bulması bu durumun en çarpıcı örneğidir. Özetle söylemek gerekirse bu örnekler ve YGS sınavın yapısını ve içeriğini  anlamak  bizlere YGS stratejimizi belirlemeyle ilgili çok  önemli ipuçları sunacaktır.
 

YGS Sınavı Öncesi Tavsiye Ve Uyarılar ; YGS’ye kadar kalan zamanı verimli değerlendirmenin kilit kavramlarını zamanı planlamak ve yönetmek olarak önemli.  Hedefe yönelik bir çalışma için uzun uzadıya konu anlatımlarına ağırlık vermek, soru dağılımında bir-iki soru çıkmış konulardan yüzlerce soru çözmek gibi çalışmalar yerine, eksik konuları tespit ederek özet tamamlama çalışmaları yapmak, soru gelme ihtimali yüksek konulara öncelik tanımak ve soru çözme pratiğini geliştirmeye yönelik uygulamalara ağırlık vermek akıllıca davranışlar olacaktır.
 

YGS Sınavı Öncesi Tavsiye Ve Uyarılar ; Sınava 1 ay kalmışken gerçek sınavın provası nitelinde uygulanacak deneme sınavlarının öğrencilerin hem psikolojik olarak sınava hazır hale gelmeleri ve kaygılarının azalmasına hem de eksiklerini tespit ederek daha verimli çalışmalarına yardımcı olur. Soruların konu dağılımlarını, soru tiplerini, soruların zorluk ve kolaylık durumlarını bilmenin en iyi yolunun, geçmiş yılların sınav sorularının çözülmesi önemli.  Özellikle ilk kez sınava girecek öğrencilerin geçmiş yılların sorularına aşinalığı sınav sonuçlarına pozitif  yansıyacaktır.
 

Gereksiz panik, gerçek dışı kaygılar ve azalan sürenin yarattığı baskıdan kurtulmak için de ipuçları verdi: Başta sağlıklı yeme-içme ve uyku düzeni olmak üzere pozitif düşünce ve davranışlarımızı sayıca artırmalı; Dengeli ve planlı olmak koşuluyla spor ve sosyal etkinliklere yer vermeliyiz. Böylesi bir tutum sınavın  hayatımızdaki gerçek yerini almasını sağlayacak ve bizi daha zinde tutacaktır.
 

Aileler için de birkaç şey eklemek isterim. Öğrencilerinizin bu en zor döneminde onları koşulsuz desteklemek, başarıya giden yolda onlara uygun koşulları yaratabilmek için dengeleyici, teşvik edici, bir rol üstlenmelisiniz. Yüksek başarı beklentisi ve çevre ve insanların baskısı içinde sıkışan çocuklarınızı ulaşılabilir hedeflere izleyeceği yolu göstermeye çaba edin, herkes bir şeyler yapabilir düşüncesini aklınızdan çıkarmayın ve onları  olumsuz çekişmelere ve kıyaslamalara kurban etmeyin. Çünkü böylesi zor süreçlerde duygusal davranmak beklenenin aksine neticeler doğurabilir.

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
YGS Sınavı Öncesi Tavsiye Ve Uyarılar başlıklı 1169 kişi tarafından okundu ve 0 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu