• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Renklerin Anlamları Kısaca

Yorum :0
Kategori : Psikoloji
Renklerin Anlamları Kısaca

İnsanda meydana getirdikleri hislerle ilgilidir. Her renk insanda farklı duygular uyandırır.Kimi renkler insanı sakinleştirirken kimileriheyecanlandırır, bazı renkler kendine itimatı arttırırken birtakımları da içe kapanıklığı arttırabilmektedir. Birbirine yakın renklerin etkileri de birbirine benzemektedir.

Örneğin, sıcak renkler insanda daha ısı hissi uyandırırken, soğuk renkler de bir serinlik ve soğukluk hissi uyandırır. Renklerin insan üzerindeki etkileri,  ruh ve sinir hastalıkları başta olmak üzere, çeşitli hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, pazarlama, iktisat ve siyaset gibi mevzularda da renklerin insan üzerindeki etkilerinden yararlanılmaktadır.Renklerin Anlamları Kısaca; Siyah


Siyah (yahut kara), bir renk değil renksizliktir. çünkü, aslına bakarsak siyah renk yoktur. Bundan dolayı doğada siyah renk bulunmaz, ama ışığı emen ve yok eden bölgeler siyah olarak idraklanır. Işığı emen ve yok eden siyah, hüznü, yalnızlığı, sıkıntıları ve endişeleri hatırlatarak karamsarlığı artıcı etkiler gösterebilir. ölümü çağrıştıran siyah, genellikle matemin rengi olarak bilinir.

Gücü ve soyluluğu çağrıştırdığı için makam vasıtalarında en fazlaca kullanılan renktir. Siyah renk, hakim olduğu ortamlara gizem katar. Karamsarlığı arttırabileceğinden özellikle çocuk odalarında kullanılmamalıdır.Siyah rengi seven insanoğlu genellikle özgüveni yüksek, azimli ve kararlı kimselerdir. Kendi kararlarını kendileri vermek isterler. Bu özellikleri ile iş hayatında başarılı olabilirler, ama inatçılık ve aşırı hırs gibi olumsuzlukları dengelemeleri icap eder. Ayrıca, siyah giyen insanların ruhsal sorunlarının daha çok olduğu tespit edilmiştir. özellikle çocuklarda direnmeçılığa ve depresyona neden olabilir. Siyah renk, kendine itimatı ve konsantrasyonu arttırır. Direnmeçılığa ve hırsa niçin olabilir.
Renklerin Anlamları Kısaca; Beyaz


Tüm renkleri içinde  Barındıran beyaz renk, saflığın ve temizliğin simgesidir. Soğuk kanlılığı, masumiyeti, asaleti,  istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Rahatlık ve güven verir.  Düşünce gücünü arttırır. Aynı zamanda insana hüzün veren, dertlerini ve sıkıntılarını hatırlatan bir yanı da vardır. Belki de bu nedenle, çinliler beyazın matem rengi olduğuna inanırlar.

Beyaz renkle boyanan mekanlar daha geniş ve ferah olarak algılanır. Bu etkisinden dolayı, özellikle banyo, mutfak şeklinde dar mekanlar ile konuk odaları için müsait bir tercih olabilir. Tüm renklerle ahenk elde eden, tamamlayıcı ve dengeleyici bir renk olarak öteki mekanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Işığı yansıtan beyaz renk, az ışık alan mekanlar için de uygundur.Temizliği ve sağlığı çağrıştırdığı için, beyaz renk hastaneler ve ilaç şirketlerı tarafınca çok sık kullanılır. Neredeyse tüm ilaç kutuları beyaz renktedir.

Beyaz renk giyenler daha istikrarlı, güvenilir ve temiz olarak algılanırlar. Ek olarak, insanı daha genç gösterir.Beyaz rengi seven insanoğlu genellikle, temizliği, aydınlığı ve düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş, soğuk kanlı ve uzlaşmacı kişilerdir.

Beyaz renk insan sağlığı üzerinde de etkilidir. Bu yüzden, akciğer ve bağırsak hastalıkları ile şeker hastalığının tedavisinde beyaz renkten faydalanılabilir.Renklerin Anlamları Kısaca;  Mavi

Mavi yeryüzünde en fazla karşımıza çıkan renklerden biridir. Gökyüzü ve denizler buna güzel örnektir. Mavi gökyüzü ve deniz; özgürlüğü, huzuru ve sonsuzluğu anlatım eder. Mavi renk durağan ve çok göze batmayan bir renk olduğundan özellikle arka fonlarda kullanılabilir. Insana huzur ve rahatlık veren, dinlendirici bir renktir.Mavi rengi seven insanoğlu genellikle sakin, tertipli, güvenli, sadakat sahibi, barışçıl ve içe dönüktür.Insanı sakinleştirici etkileri vardır. Bu nedenle, bazı okullarda mavi renk kullanılmaktadır. Dinlenme mekanları ve döşek odası için de uygundur. Sakinleştirici etkilerinden dolayı çalışma mekanlarında kullanılmamalıdır.

Mavi renk, gözleri ve sinirleri rahatlatır. Göz hastalıklarına ve stres, sinirsel baş ağrısı ve migrene karşı faydalıdır. Guatr, boğazca ve bademcik ağrısı benzer biçimde boğazca hastalıklarında mavi renk tedaviyi destek sunar. Kızamık, boğmaca gibi çocuk hastalıklarında etkilidir. Diş çıkaran çocukları rahatlatmaya destek verir. Sakinleştirici ve kan akışını yavaşlatıcı etkileri ile tansiyonu düşürür. Bu özelliğinden dolayı yüksek tansiyonda ve alev ateş hastalıklarda yararlıdır.

Mavi çok yoğun olarak veya koyu tonlarda kullanılırsa insana sıkıntı verebilir. Açık mavi ise buzu çağrıştırır ve insanda   yalnızlık hissi ve soğukluk  uyandırabilir. Mavi güvensizliğe, aşırı duygusallığa ve tembelliğe neden olabilir. Bundan dolayı, karamsar bireyler   için uygun bir renk değildir.

Renklerin Anlamları Kısaca;  Kırmızı

En sıcak renk kırmızıdır. Kırmızı renk fiziksel anlamda dinamizmi, hareketliliği, ve gençliği; romantik anlamda ise mutluluğu, kesinlık ve azim anlatım eder. Bir nevi gücün ve azmin simgesidir. Insanı harekete geçirir. Hareketliliğin ve azmin ihtiyaç duyulduğu yerlerde kırmızı kullanılması müsait olabilir. çünkü kırmızı renk insana şevk, azim ve hareketlilik kazandırır. Bundan dolayı özellikle gençlere hitabeden ürünlerde kırmızı sıkça kullanılır.

Kırmızının, özellikle yakın mesafelerden, fark edilmesi  kolaydır. Zira, uyarı işaretlerinde genellikle kırmızı renk kullanılır. Ama uzaklaştıkça kırmızının ayrım edilmesi zorlaşır.
Bundan dolayı, uzak mesafelerden ayrım edilmesi istenen işaretler için mavi renk daha uygundur. Kırmızı ilk anda dikkat çekicidir, fakat uzun süre kırmızı ışığa maruz kalıncaırsa rahatsız ve tedirgin edici olmaya başlayabilir. Ilk anda kendine çeken kırmızı, sonra kendinden uzaklaştırmaya başlayabilir.

Kırmızı renk iştah açıcı olmasının yanında vakit teriminı da unutturmakta ve uykuyu kaçırmaktadır. Bundan dolayı, özellikle yemek odalarında ya da lokantalarda tercih edilebilir. Rahat fark edilmesi, önce kendine çekmesi ve sonrasında uzaklaştırması fast-food türü işyerlerinde çok sık olarak kullanılmasına neden olmaktadır.Uzun süre kırmızıya maruz kalmak duyarsızlığa, kızgınlık kabalık ve saldırganlığa zemin hazırlayabilir.

Kırmızı renk tansiyonu ve kan akışını hızlandırır. Insana hareketlilik kazanmıştırrır ve saadet verir. Bu özellikleri ile hüzünlü olanları neşelendirmeye destek sağlar. Kansızlık, soğuk algınlığı ve felç şeklinde şikayetleri olanların tedavisini destekleyici olarak kullanılabilir. Bununla birlikte yüksek tansiyon, gerginlik ve yüksek ateş benzer biçimde olumsuzluklara da zemin hazırlayabilmektedir.

Kan akışını hızlandıran ve hareketliliği teşvik eden kırmızı hem de tahrik edicidir. Bundan dolayı, özellikle çocuk sahibi olamayan veya birbirine daha yakın olmak isteyen çiftler için yatak odasında ve geceliklerinde tercih edebilecekleri bir renktir.


Renklerin Anlamları Kısaca; Sarı


Sarı, ışığın, sevincin, ve verimlilik  ve üretim rengidir. Insana sevinç ve coşku verir. Ilham vericidir. Bilgiyi ve bilgeliği ifade eder. Mutfak için fazlaca uygundur.Parlak renk sarıdır. Sarı renk sıcak bir renk olmakla beraber, yeşile kaçan tonları soğuk bir renk gibi idraklanır.


Zira, sarı canlılık ve neşenin rengi olmasıyla birlikte, sonbahar  ve hüznün  da rengidir. Bu iki zıt etkiyi de içinde barındırdığı için insanda duygu ve zihin karışıklığına neden olabilmektedir.


Fazla ilham verici olduğundan zihin karışıklığına niçin olabileceğinden çalışma odalarında kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca, dinlenme mekanları için de müsait bir renk değildir. Sarı renk aynı zamanda geçiciliği de anlatım eder

 Sarı midenin ve sindirim sisteminin de rengidir. İştahı açar, hazımsızlığı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur. İştah açıcı etkisi ile özellikle iştahsız çocuklar için faydalıdır. Vücuttaki zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır ve kanı temizler.

Sarı renk zihin faaliyetlerini arttırır ve insana cesaret verir. Bu nedenle, sorumluluk ve yönetim gerektiren işlerde başarılı olan birinin sarı rengi seviyor olmasına şaşırmamak gerekir. Sarı rengi seven insanlar ilgi çekmekten ve her şeyin kendi kontrollerinde olmasından hoşlanırlar. İşlerin kendi kontrollerinden çıkmasına ise tahammül edemezler.


Renklerin Anlamları Kısaca; Yeşil

Yeşil, tabiata hâkim olan renktir. Insana refah verir ve rahatlatır. Iç açıcı ve güven veren bir renktir. Hem de umudu, yeniliği, gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı çağrıştırır. Paylaşım, cömertlik ve uyumun rengidir.Yeşil rengi seven insanlar genellikle üretken, çevresiyle ahenkli, içten ve doğayı seven insanlardır. Hem de hareketlerinde dengeli ve düzenlidirler.

Yeşil renk, üretkenliği arttıran etkisiyle özellikle mutfak için uygundur. Hastanelerde de hastaları rahatlatmak için kullanılması faydalı olur. Girişlerde yeşil renk kullanılması girilen ortama itimat duymaya ve rahatlamaya vesile olur.

Yeşil renk insanı rahatlatır ve refah verir. Gözleri dinlendirir. Verem ve kalp rahatsızlıklarına karşı yararlıdır. Mide hastalıklarına karşı direnci arttırır. Zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına destek sağlar. Sinirleri destekler. Hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını sağlar.Olumsuz etkileri olarak, aşırı rahatlama kararı umursamazlık, bitkinlik hissi ve tembelliğe, ayrıca kıskançlığa niçin olabilmesi sayılabilir. çalışmaya yatkın olmayan, yani tembel, kişilerde tembelliği daha da arttırabileceği için bu kişilerin çalışma ortamlarında yeşil rengin hakimiyetinden kaçınmak faydalı olacaktır.
Renklerin Anlamları Kısaca; Mor


Mor, zenginliği, asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştıran bir renktir. özellikle aleni tonları rahatlatıcıdır. Hayal gücünü arttırarak şevk ve esin verir. Konsantrasyonu arttırır.Mor rengi seven insanoğlu çoğu zaman, psikolojik dünyası ön planda olan, ağır başlı ve soylu ruhlu kişilerdir. Hassaslıkları fazla olduğundan sanat dallarında başarılı olma ihtimalleri daha fazladır.

Mor renk, vücuttaki hormonları ve salgı bezlerinin çalışmasını da etkilemektedir. özellikle sara, menenjit benzer biçimde beyin hastalıklarında tedaviyi destek sunar. Eklem iltihaplarına karşı yararlıdır. Ayrıca, kanı temizler ve akciğer, karaciğer, kalp ve böbreklerin çalışmasını düzenlemeye yardımcı olur.

Mor renk, kullanıldığı tona nazaran farklı etkisinde bırakır izah edebilir. Morun aleni tonları olan lavanta, leylak gibi renkler esin verici etkileri için çalışma odalarında tercih edilebilir. Beyinsel faaliyetleri ve sanatsal düşünceyi arttıran mor, özellikle sanatçıların çalışma ortamları için müsait olabilir.

Mor renk, aleni tonlarda esin ve itimat verici tesir gösterirken, özellikle koyu tonlarda, mor rengin insanda meydana getirdiği asalet duygusu, bazı insanlarda küstahlık, kabalık ve hatta kavgacı bir yapıyahut niçin olabilecek şekilde etki gösterebilir. Hüzün, üzüntü ve depresyonu çağrıştıran tesirleri de vardır. özellikle koyu tonlarda, bilinçaltını etkileyerek insanda korkuya ve hüzne neden olabilen mor renk, belki de bu yüzden, intihar edenlerin en fazlaca sevilmiş olduğu renklerden biridir. Bu nedenle, depresyona yatkın kişilerin, ruhsal sorunu olanların, alkoliklerin ve madde bağımlılarının olduğu ortamlarda kullanılmamalıdır.

 

Renklerin Anlamları Kısaca; Pembe

Kırmızı ile beyazın birleşmesi ile elde edilmiş pembe renk, kırmızı şeklinde canlılık verir ama daha yumuşaktır. Mavi renk adamların, pembe ise bayanların rengi olarak bilinir. Neşe ve saadet veren bir renk olan pembe bununla birlikte hayallerin ve aşkın rengidir.

Pembe kız çocuklarının rengidir. Saflığı ve sevimliliği çağrıştırdığı için kız çocukları en fazla pembe renklerle bezenir. Bundan dolayı, özellikle kız çocuklarının odalarında kullanılabilir. Sakinleştirici etkilerinden dolayı hapishane ve uyuşturucu tedavi merkezlerinde kullanılmaktadır. Ek olarak, pembenin rahatlatıcı etkisinden dolayı, müşterilerin pembe giyen kasiyerlere daha huzurlu ödeme yaptıkları tespit edilmiştir. Bu nedenle, pek çok mağaza ve markette kasiyerler pembe giymektedir.

çalışma ortamları için çok müsait bir renk değildir.

Pembe renk, kişide olumlu duyguların oluşmasına yardımcı olur. Insanı sakinleştirir ve vücudu rahatlatır. Sinir ve böbrek hastalıkları ile epilepsi (sara) hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.Pembe rengi seven insanoğlu, ki bunlar genellikle kadınlardır, romantik, neşeli, sorumluluklarının bilincinde ve biraz ürkektir, ama çekingenliklerini fazla belli etmezler.
Renklerin Anlamları Kısaca; Turuncu

 


Turuncu dışa dönük, coşku ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu gösterişin ve şatafatın rengidir, ama kırmızı kadar rahatsız edici değildir.

Turuncu rengi seven insanoğlu çoğu zaman dışa dönük, hareketli, sevinçli ve toplumsal ilişkileri kuvvetlidir. Bazen de gösterişe yatkınlık, sürekli haklı olma ve üstün gelme isteği görülebilir.Turuncu renk metabolizmayı hızlandırır. Canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir. Pankreas, böbrek, dalak problemlerı, karaciğer hastalıkları ve mide ülserine karşı yararlıdır. Romatizma şikayetlerini azaltmaya destek verir. Emziren anneler için de yararlıdır.

Turuncu renk, kullanıldığı ortamlara neşe ve canlılık verir. Bundan dolayı, çocuk odalarında, mutfakta ve yemek odasında kullanılabilir. çalışma odası, dinlenme mekanları ve döşek odası için çok uygun değildir
Renklerin Anlamları Kısaca; LacivertMavinin koyu tonlarından önde gelen lacivert düşüncenin rengidir. Sezgileri güçlendirir ve karar vermeyi kolaylaştırır. Sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği simgeler. Fazla göze batmayan bir renktir.

Lacivert insanların üzerinde başarılı ve güçlü görüntüı bırakır. Bundan dolayı, hayattaki şirketlerin yarsıcaklıkndan fazlası logolarında mavi-lacivert renk kullanmaktadır. Lacivert giyen kişiler de kendilerini daha inandırıcı ve karizmatik hissederler. Inandırıcı ve karizmatik görünmek isteyen iş ve siyaset dünyasındakiler için vazgeçilmez bir renktir. Bununla beraber, fazla göze batmayan bir renk olduğu için camia arasında çok göze batmak istemeyenler de laciverti tercih edebilirler.

Lacivert mekanlar özellikle düşünce yoğun çalışmalar için uygundur. Yatak odasında kullanılmamalıdır.Fikir gücünü arttırarak karar vermeyi kolaylaştırır. Fikir gücünü arttırıcı etkilerinin yanında hafızayı da güçlendiricidir. Lacivert renk pijama giyenlerin rüyalarını daha iyi hatırladıkları tespit edilmiştir. Ruh ve sinir hastalıkları ile göz, kulak ve burun hastalıklarında tedaviye destek verir.Renklerin Anlamları Kısaca; Kahverengi
 


Kahverengi toprağın ve doğallığın rengidir. Ciddiyet, dayanıklılık, sadelik, dostluk ve metanetin sembolü olarak kabul edilir. Toplum içinde rahatlığı sağlar. Toplumsal balans simgesidir. Zihin üzerinde etkilidir. çok dikkat çekmeyen bir renktir.

Kahverengi giyen insanoğlu özellikle camia içinde rahattırlar. Karşısındaki insanda da resmiyetten uzak, rahat bir havaya niçin olur. Kahverenginin verdiği bu huzur ve paylaşma isteği konuklarında refah isteyen televizyon programcıları tarafınca kullanılmaktadır.Kahverengiyi seven insanoğluın tenleri genellikle hassas ve hassasdır. Romantik yönleri ağır rotatif. Kendilerini güvende hissedecekleri tanıdık ortamlara ihtiyaç duyarlar. Sakinliği ve sadeliği severler, fakat yalnızlıktan hoşlanmazlar.

Kahverengi, bulunmuş olduğu ortamda adamın hareketlerini hızlandırır. Bundan dolayı, hızlı yemek yenilen hazır yemek salonlarında kahverengi tercih edilir. Zeminde kahverengi kullanmak toprağın eminğini hissettirir. Bu yüzden, resmiyetten uzak, rahat ve güvenilir bir ortam oluşturmak istenen mekanlarda tercih edilebilir.

özellikle toplum arasında rahatlık ve güven verir. Zihni faaliyetleri destekler. çocukların kendilerini güvende hissetmeleri için faydalıdır. Ayrıca, çocuklarda yardım sever olmayı ve yaptığı işi sağlamlaştırmayı teşvik eder. 
Renklerin Anlamları Kısaca; Gri


Siyah ve beyaz renklerin farklı oranlarda karıştırılmasıyla elde edilmiş bir renk olan gri, gaslın en rahat algıladığı renklerden biridir. Alçak gönüllülüğü ifade eden, uzlaştırıcı ve balans unsuru olan bir renktir. Ciddiyet ve hareketsizliği çağrıştırır. Belki de bundan dolayı pek çok devlet kurumunda da çokca tercih edilen ve öne çıkan bir renktir.
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Renklerin Anlamları Kısaca başlıklı 1577 kişi tarafından okundu ve 0 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu