• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Manipülasyon Ne demek?

Yorum :0
Kategori : Psikoloji
Manipülasyon Ne demek?

Sizden bir şey istendiğinde hayır demekten çekiniyorsanız ve bu durumun nedenine karşınızdakinin size hissettirdiği suçluluk duygusu ya da korkuysa; manipüle ediliyor olabilirsiniz.

Manipülasyon,
birçok bireyin istediklerini elde etmek için başvurmuş olduğu bir yöntemdir. Kisiselgelisim.web.tr olarak manipülasyon tuzağına düşmemek için, manipüle edildiğinizi anlamanın tekniklerini sizler için bir araya getirdik.


Manipülasyon Ne demek?


Manipülasyon Ne demek? 
başkalarını kontrol altına almak amacıyla yapılan bir akıl oyunudur. Çoğu vakit bilerek ve isteyerek, amacına hizmet eder şekilde yapılır. Ancak kimi zaman, kişi karşısındakini manipüle ettiğinin bilincinde olmayabilir.

İsteklerinin karşılanması için manipülasyona başvuran bireyler, genelde yaptıkları işte oldukça iyidir. Hedeflerine ulaşmak için manipüle ettikleri kişiyi suçluluk, vehamet benzer biçimde farklı duygular içinde ve kimi zaman yük altında bırakarak, seçim şansı bırakmazlar.Manipülasyon Ne demek?

Manipüle edildiğinizi nasıl fark edersiniz?


1. Manipüle edildiğinizi fark edebilmek için, önemli noktalar şunlardır ; karşınızdakinin sizden bir şey isterken nasıl davrandığıdır. Normalde hiç de nazik olmayan bir dostunuz sizden bir şey isterken dünyanın en kibar insanına dönüşüyorsa, manipüle ediliyor olabilirsiniz.

2. Biri sizden bir şey istediğinde ve yapmadığınızda kendinizi nasıl hissettiğinize odaklanın. Hayır demekten çekiniyor, istemediğinizi belirtirken suçlu hissediyor yahut utanıyorsanız, karşınızdaki birey sizi manipüle ediyor olabilir. Manipülasyonun amacı başka insanları denetim etmek olduğundan, “suçluluk psikolojisi” yaratmak, en sık kullanılan yöntemlerdendir.

3.  Manipülasyon,için sıkça başvurulan yöntemlerden biri de öfkelenmektir. Sizden bir şey isteyen bireyin “hayır” cevabınız karşısında öfkesinin nasıl değiştiğine dikkat edin. Öfke duygusu kimi vakit başkaları üzerinde denetim kurmak için kullanabilir. Bu vaziyet öfkenin hedefi olan ferdin korkularını açığa çıkarırken; öfkenin sonuçlarından korkan kişi öfkeli kişiye istediğini vermek zorunda hisseder.

4. Manipüle edilmemek için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir öteki mevzu, devamlı kurban rolü oynayan kişilerdir. Her zaman yardıma ihtiyacı varmış benzer biçimde umutsuz ve çaresiz görümek, bazı kişiler için manipülasyon silahıdır. Çevrenizde bu biçim kişiler varsa, istedikleri aldıklarında durumlarının iyi mi değiştiğine dikkat edin. Bu kişiler istekleri karşılandığı zaman çok daha iyi olurlar, bir sonraki isteklerine kadar. Manipülasyon Ne demek? makalemizi okuduğunuz için tesekkürler.. 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Manipülasyon Ne demek? başlıklı 2728 kişi tarafından okundu ve 0 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu