• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Kitle Psikolojisi Kitaplar

Yorum :0
Kategori : Psikoloji
Kitle Psikolojisi Kitaplar

Ekonomi biliminin tartışmalı olmayan birkaç teorisinden biri, kişilerin  teşviklere yanıt verdiğidir. Eğer insanlara bir şeyi yapmak için daha çok neden verirseniz, daha fazlasını yaparlar ve eğer zaten meydana getirmeye eğilimli oldukları bir şeyi yapmalarını kolaylaştırsanız, daha çok yaparlar.

Kitleler ne şüphe bilirler, ne de karasızlık. Devamlı belli bir kutupta kümeleşirler ve duyguları her vakit aşırıdır. Hayallerle düşünürler. Kitle içinde yer alan bir bilgili ve cahil, vakaları objektif olarak değerlendirmede aynı kabiliyet seviyesine inerler. Yüksek zekaya sahip olmanın da hiçbir önemi yoktur.

Tıpkı toplumun en ufak yapı taşının aile, maddenin atom olması şeklinde iktisat ve finans dünyasının en küçük yapı taşı da kitle haline gelmiştir. Başarı için en önemli kriter kitle psikolojisini anlamaktır. 

Kitle psikolojisini tanımak, iyi mi işlediğini öğrenmek ve çağımız piyasa sisteminde onu yönetmek istiyorsanız aşağıda hazırlamış olduğumuz kitap listesine göz atmanız faydalı olacaktır. Ülkemizde gösterilen ve kitle psikolojisini piyasa temelli bir yaklaşımla ele alan en önemli kitapları okuyarak aşağıdaki listeyi oluşturduk.
 

Kitle psikolojisi ile ilgili en iyi kitapları:
 

1- Herkes Örgüt, Clay Shirky

Kitle faaliyetinin düşük maliyetini iyi mi kullanabileceğinizi gösteriyor Profesör Clay Shirky. “Artık o restorana kimse gitmiyor, çünkü çok kalabalık” paradoksunun şifresini kırıyor. Bir hikayeyi yerelden küresele döndürmenin ipuçlarını veriyor. Gecikmiş bir projeyi zamanında bitirmek için daha çok çalışan eklemenin, projenin daha da gecikmesine yol açacağını bilmiyorsanız, koordinasyon maliyetini hiç hesaba katmamışsınız anlama gelir. Clay Shirky muhteşem bir finalle bitiriyor: “Tüm akıllı insanlar bir başkası için çalışıyor.” Nedenini öğrenmek istiyorsanız, hepimiz Örgüt herkese tavsiye edilir.
 

2- Vikinomi, Don Tapscott-Anthony D.Williams

Kitlesel işbirliğini öğrenmek istiyorsanız bu kitap tam sizlik.  Goldcorp’u, Kanada’nın en küçük altın firmalarından biriyken dünyanın en büyük ikinci altın üretim firmasına dönüştüren bir grup amatördü. İstikrar  ve Profesyonellik ve öldü. Teknolojik gelişmelerden hiç etkilenmeyecek bir iş kurma devri çok bitti. Demircilerin demiryolu günümüzde çağında at nalı satamamalarından dolayı önlerindeki biraya gözyaşlarını akıttıkları gerçeği, at nallarını daha popüler kılmaz. Fakat oto tamircisi olmayı öğrenen demirciler evlerine ekmek götürebiliyorlar.

3- Kalabalıkların Gücü - Crowdsourcing, Jeff Howe

 

İnanılmaz ve mükemmel bir kitle yönetim kitabı. Kitleyi ucuz bir topluluk olarak görenler başarısızlığa mahkumdur. İkiyüzlü insanların adadan gönderildiklerini öğrenmek için Survivor seyretmek zorunda değilsiniz. Kitle bir Shakespeare oyunu, bir Beatles şarkısı veya bir Picasso resmi ortaya çıkarabilir. Amatörlüğün rönesansını öğrenme vaktiniz gelmedi mi? Günümüzde kaybeden profesyonellerin, amatör literatürünü izlemeyenler olduğunu biliyor muydunuz? Daha fazlası için Kalabalıkların Gücü.
 

4- Global Tezahürat, David Meerman Scott
 

Sizden başka hiç kimse sizin ne yaptığınız yahut kim olduğunuzla ilgilenmez. Ücretsiz olarak şöhretler ligine ulaşmak isteyenler için yararlı bir rehber . İyi bir fikriniz olması değil, düşüncesine elli bin kişiyi katmanız önemlidir. Bugüne kadar başarı adına “sakın yapmayın” denilen şeylerin aslına bakarsak yapılması gerekenler bulunduğunu öğrenmek istiyorsanız mutlaka okuyun. Okunması gereken harika bir kitap.

5- Toplumsal Ağların Şaşırtıcı Gücü, N.A.Christakis-J.H.Fowler
 

Tüm La Ola Dalgaları (stadyum dalgası) iyi mi oluyor da saniyede 20 koltuk averaj ile hareket edebiliyor? Yanıt basit: Merkezi denetim yoktur, kolektif zeka vardır. Herkesin herkese karşı savaşını Leviathan’dan sonrasında en iyi özetleyen kitaplardan biri. Güven maksimum başkaları da güvenilir olduğunda değerlidir. Piyasaların üç erkek oyuncu, işbirlikçiler, bedavacılar ve ceza vericilerin birbirleriyle olan mücadelesini öğrenmek için harika ve mükemmel bir kitap.
 

6- Piramidin Altındaki Servet, C.K.Prahalad
 

Fakirliği kara dönüştürerek onu yok edecek umutlar ve stratejiler sunan hiper realist bir kitap. Dünyada 4 milyar insan günde 2 dolardan daha az bir parayla geçiniyor. İşte, piramidin alt tarafında neler bulunduğunu özetleyen en önemli yapıt.
 

7- Kesin İnançlılar, Eric Hoffer
 

İnsanlık tarihinin en saygıdeğer sosyoloğu Eric Hoffer’in inanılmaz ve mükemmel kitabı. Kimseyi kendime inandırmak için yazmadım diye başladığı kitap sosyolojinin temel kitabı olmuştur. Dünyadaki tüm fenalıklar, birilerinin başkalarının iyiliği için hareket etme hakkını kendinde görmesiyle başlar. Hayaller  ve umutlar  sokaklara yayıldığı vakit, zayıfların ve pasiflerin kapılarını kilitleyip saklanmaları daha yerinde olur. Bir topluluğun niteliği ve kaderi, bir oldukça süre onun en kötü elemanları tarafınca belirlenir. Ayak takımı olmayan ve isyankar fertleri bulunmayan bir millet sakin, düzenli, hoş ve nezihtir fakat doğacak yeniliklerin tohumundan yoksundur. Kitle psikolojisi üzerine bugüne dek bundan daha iyisi yazılmadı.

8- Kitleler Psikolojisi, Gustave Le Bon

 

Kitle kavramının yaratıcısının  olmadığı bir liste elbet ki düşünülemez. Daha önce bulunmadığınız topraklarda nefis bir düşünce yolculuğuna çıkacaksınız. Tarih kitapları kuruntu ve hayal ürünüdür. Efsanelerin kıvamı yoktur. Çin’de tapınılan Buda ile Hindistan’da tapınılan Buda içinde asla bir ilişki yoktur. Kitleler ancak bayağı duyguları kavrarlar. Fert, itirazı kabul edebilir ama kitle asla. Zayıf bir hükümete karşı ayaklanmaya her vakit hazır olan kitle, güçlü bir hükümet karşısında esir gibi eğilir. Tüm yanıtlar bu kitapta.
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Kitle Psikolojisi Kitaplar başlıklı 2441 kişi tarafından okundu ve 0 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu