• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

İnsan Psikolojisi Nedir?

Yorum :2
Kategori : Psikoloji
İnsan Psikolojisi Nedir?

 Bir insanın psikolojisi mutlaka çok iyi olmalıdır. Eşinizden boşanmış olabilirsiniz, işiniz kötüye gidiyor olabilir, çevrenizde sizi rahatsız eden insanlar bulunabilir hatta ve hatta bilgisayar bile psikolojinizi bozmayı başarabilir. Psikolojinizle savaşmanın en kolay yolu sevdiğiniz işi yapmak ve sizi rahatsız eden şeylerden uzaklaşmaktır.

Psikoloji oldukça geniş bir alandır. Psikologlar temel ve uygulamalı alanlarda araştırma yaparlar, toplumdaki örgütlere ve diğer kurumlara danışmanlık hizmeti verirler, bireylere tanı koyar ve tedavi ederler, lise ve üniversitelerde psikoloji öğretirler, çeşitli testler kullanarak zekayı ve kişiliği ölçerler, davranışları ve bilişsel işlevleri değerlendirip gerekli durumlarda yardımcı olurlar. Bireylerin hem birbirleri ile hem de makineler ile nasıl ilişki içine girdiklerini araştırıp, bu ilişkileri iyileştirmeye çalışırlar.

Psikolojinizi düzeltmenizin en önemli yolu da sakin bir çevrede yaşamak ve sizi üzen hiçbir şeyi takmamak veya o şeylerden uzak durmaktır. Yaşanan travmaları beyin unutsa da beden unutmaz. Bedene unutturmanın en kolay yoluda beden eğitimden geçmektedir.

İnsan hayatındaki en önemli amaçlardan biri mutlu olmaktır. Biz mutluluğu çok değişik alanlarda ararız; başarılarımız, aile hayatımız, arkadaş ilişkilerimiz, akademik yaşamımız (derslerimizdeki başarılarımız), iş hayatımız. Bütün bu alanlardaki mutluluğumuz ise kendimizi tanıma, iletişim becerilerimiz, çevremizdeki davranışları doğru yorumlama, nasıl öğrendiğimizi bilme gibi becerilerimize bağlıdır. Başka bir deyişle kendimiz ve insan davranışlarının neden, niçin ve nasıl olduğunu anlamamız çok önemlidir. İşte psikoloji bize insan davranışlarını anlamak için sunulmuş bir fırsattır.

Geçinilmesi zor insanlarla geçinme sanatında temel nokta kişinin kendisinin ve karşısındakinin nasıl davranabileceğini öngörebilmesidir. Kendinizin ne hissedeceğini, ne düşüneceğini ve nasıl davranacağınızı bildiğiniz zaman nerede durmanız gerektiğini, hangi yoldan gitmeniz gerektiğini kestirebilirisiniz. Örneğin öfkenizi denetleyemeyen bir kişi iseniz, öfkelenmeye başladığınızı hissettiğiniz anda öfkeyle baş etme yöntemlerinizi bir an önce kullanmaya başlamanız gerekmektedir. Karşınızdakinin nasıl davranabileceğini bildiğiniz zaman ise kendinizi ona göre konumlandırmanız ve bu özelliğine uygun bir davranış tarzı geliştirmeniz mümkün olabilmektedir. Örneğin karşısındakini küçük görme eğiliminde olan bir kişi herkese olduğu gibi size de küçümseyici bir tarzda yaklaşacaktır. Karşısındakinin herkese böyle davrandığını bilen ve ondan böyle bir davranış bekleyen bir kişinin onun küçümseyici ve aşağılayıcı tutum ve davranışlarına öfkelenmeden ilişkiyi sürdürme olasılığı bunu bilmeyen kişilere göre biraz daha fazladır.

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
İnsan Psikolojisi Nedir? başlıklı 21537 kişi tarafından okundu ve 2 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu