• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Empati Nedir ? Nasıl Geliştirilir ?

Yorum :0
Kategori : Psikoloji
Empati Nedir ? Nasıl Geliştirilir ?

Empati, kendimizi karşımızdakinin yerine koyarak neler hissettiğini anlayabilmektir. Önemli bir sosyal beceri olan empati, anne baba çocuk ilişkisinde önemli bir yere haizdir. Empati becerisi 3- 5 yaşından itibaren kazanılmaya başlanır. çocuğun empati becerisini kazanabilmesi için öncelikli olarak duygularının farkında olması önemlidir. Duygularını tanıdığı olan ve tanımlayan çocuk karşısındaki kişiyi kısmen anlamaya adım atar. Ancak çocuğa bunları öğretecek ve gösterecek ilk yer aile bireyleridir. Aile bireylerinin birbirlerine ve çocuğuna gösterdiği davranışlar onda bir öngörü oluşmasını sağlayacaktır.

 

Aile fertleri neler yapmalı?

 

• Öncelikli olarak onu kulak verin.. Duymayın dinleyin.. Kendini ifade ediş şekli, anlatmak istediklerini beden diliyle göstermesini izleyin.

 

• Ani durumlarda oluşan duygularını geri bildirim vererek gösterin. örneğin bir armağan aldığındaki yaşadığı luğu “ çok sevinçli gözüküyorsunuz”.  Veya korktuğu sırada “  korkmuş görünüyorsun. Bak kalbin hızlı atıyor ve sık sık soluk alıyorsun” şeklinde.. Bunları yaparken sabırla müsait vakitı bekleyin ve anında pekiştirin.

 

• Ben dilini kullanın.. çok şaşırdığınız, veya üzüldüğünüz bir durumu paylaşın. “ … dolayı çok üzülmüş ve ağlamıştım. üzgün olunca kendimi kötü hissediyorum.” gibi ifadelerle kendinizden yola çıkarak duygularınızı aktarmaya ve paylaşmaya çalışmak önemlidir .

 

• Çocuğunuzla duygu günlüğü oluşturun. O gün yaşadığı olaylardan yola çıkarak hangi durumda hangi duyguyu yaşadığını sıkıntı.

 

• Bir öykü geliştirin. Farklı duygular yaşayan kişilerden oluşan bu hikayenin sonucu hakkındaki konuşun. “… çok üzgün du. Sence niçin üzgün du?” veya “ .. şaşırınca neler hissetmişti hatırladın mı?” biçimindeki sorularınızla yönlendirin.

 

• Tekrar “hikayedeki karakterlerin yerine geçerek sen olsan ne yapardın?" O niçin böyle yapmış olabilir ? Gibi sorularla farklı bakış açıları kazanmasına yardımcı olun.

 

• Birbiriniz ile alakalı konuşun. Birbirinizin olumlu ve olumsuz özelliklerini söylemenizi isteyin. Bu sırada kesinlikle eleştirilsel veya yargılayıcı tutumda bulunmayın.

 

• Bazı sorun cümleler geliştirin. “ baban otomobille yolda giderken birden trafiğin ortasında arabası bozuldu. Sence neler hisseder?” veya “ arkadaşının eşyasını izinsiz aldın. O ne hisseder?” şeklinde sorular sorun birlikte neticeleri hakkındaki tartışın, farklı duyguları bu durumlarla özdeşleştirin ve ayrımı görmesini sağlayın. örneğin “baban çok sevinçli olmuş mudur? Sorusu çocukta duyguların şiddeti hakkında malumat verecektir."

 

Çocuğunuzun bu beceriyi kazanması insanları anlamasına, kabul görmeye ve kabul etmeye, kendini tanımaya, toplumsal ilişkilerindeki davranış problemlerinin azalmasını sağlar. Bu sayede aile fertleri ile çocuk arasındaki yazışma daha sağlıklı gelişirken çocuktaki özgüven duygusu da artar.
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Empati Nedir ? Nasıl Geliştirilir ? başlıklı 1431 kişi tarafından okundu ve 0 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu