• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Bağlarınızı Kesin, Olumsuz Yönlerinizi Temizleyin

Yorum :0
Kategori : Psikoloji
Bağlarınızı Kesin, Olumsuz Yönlerinizi Temizleyin

Merhaba kisiselgelisim.web.tr okuyucuları

Hatırlarsanız geçen yazımda değindiğimiz konu zihnimizin nasıl programlandığın idi. Bu yazımda da yine sizlere bilinçaltımızın bir özelliğinden ve bu özelliğini kullanarak kendi kendimize nasıl terapi yapabileceğimizden bahsedeceğim.

Bilinçaltımızın başlıca görevinin bizi korumak ve mutlu etmek olduğundan bahsetmiştik. Bir diğer görevi de, bizim hayatımızı arşivlemektir. Tüm hayatımızın bilgi ve veri bankası olan bilinçaltımız, gerekli kayıtları işlerken çeşitli yöntemler uygular.

En önemli ve bizim en çok kullanacağımız yöntemi ise, her şeyi somut bir şekilde kaydetmesidir. Yani bilinçaltımızda soyut kavramlara yer yoktur. Bunu şu şekilde test edebilirsiniz:

Size üç tane kelime vereceğim ve siz bu kelimeleri gözlerinizi kapatıp, düşündüğünüzde ilk aklınıza gelen resmi, şekli ya da görüntüyü tespit edeceksiniz. Bu bir insana ait olabilir, herhangi bir nesne olabilir, ya da tablo tarzı bir resim olabilir. Tamamen kişiden kişiye değişen bir durumdur, ama her insanın zihninde soyut kavramlara ait görsel bir temsil bulunmaktadır.

Şimdi kelimelerimize geçelim:Aşk, Yalnızlık, Zaman 

Bu üç kelimeyi ayrı, ayrı zihninizde canlandırın.

İlk ne gördünüz? Bir resim, şekil, renk, insan, nesne ya da bitki miydi?

Ne olursa olsun, sonuçta bir şey düşündünüz ve gördünüz. Belki aşk denince kırmızı bir gül belirdi gözlerinizin önünde, belki de hayatınızın aşkının yüzü...

Zaman deyince belki bir kol saati gördünüz, ya da evrenin sonsuzluğu canlandı gözünüzün önünde...

Hepiniz farklı bir şeyler düşündünüz ve hepiniz soyut kavramları somutlaştırarak bir şey ile ifade ettiniz.

Başka bir örnek daha verecek olursam; “Bana kırmızıyı gösterin.” Dediğimde ya giysinizdeki kırmızı bir rengi, ya kırmızı renkli bir eşyayı göstereceksiniz.

Ama ben sizden giysinizi ya da her hangi bir nesneyi göstermenizi istemiyorum, bana kırmızının kendisini gösterin.

Olmuyor, değil mi? Çok normal, sizde bir tuhaflık yok, sakin olun.:)

Renklerde duygular, zaman gibi soyut bir kavramdır ve onları gösterebilmek için, bir giysi, bir eşya gibi nesneleri kullanarak somutlaştırma ihtiyacı duyarız. Kırmızının kendisini gösterme şansımız yoktur.

İşte bilinçaltımızda aynen bu şekilde kayıtlarını tutar. Soyut olan herhangi bir duygu ya da durumu somutlaştırarak arşive işler.

“Şimdi gelelim biz onun bu özelliğini kendi lehimize nasıl kullanabiliriz?” Sorusunun cevabına...

Zihninizde sahip olduğunuz olumsuz yönlerinize karşı bağlar vardır. Bu bağların somut bir şekli, rengi ve yapısı bulunmaktadır. Bu bağlarınızın yapısını çözümleyip, onları kesmek ya da yok etmek suretiyle, istemediğiniz yönünüzden kurtulmak için kendinizi programlayabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı bir örnekle öğreteceğim.

Diyelim ki, sürekli karamsarlığa kapılan, olumsuz düşünceler üreten ve onların tuzağına düşen yönünüzü zayıflatmak ya da ortadan kaldırmak istiyorsunuz. Adım, adım ne yapmanız gerektiğine bir bakalım:

1. Gözlerinizi kapatın ve üç derin nefes alarak rahatlayın.

2. Kendi kendinize “bilinçaltım şimdi yapacağım çalışmada eşsiz gücünü kullanarak bana destek olacağın için teşekkür ederim” telkinini verin.

3. Tam karşınızda olumsuz yönünüzü temsil eden bir siz görün. Burada dikkat etmeniz gereken, gördüğünüz sizin olumsuz yönünüzü temsil ediyor olmasıdır. Olumlu herhangi bir parçanızı içinde kesinlikle barındırmaması gerekiyor.

4. Şimdi bu yönünüzle aranızda bir bağ olduğunu hayal edin. Bu bağ onun bedeninin neresinden çıkıyor ve sizin bedeninize nereden bağlanıyor? Şekli nasıl? İp mi? Işık mı? Tel mi? Herhangi bir maddeden olabilir. Kalın mı, ince mi? Düz mü, kıvrılıyor mu? Ne renk? Parlak mı? Mat mı? Hareketli mi? Sabit mi? Gibi tüm niteliklerini belirleyin. Bu alt biçemler denilen bir çalışmadır ve bağınızın tüm özelliklerinin alt biçemlerini bu soruların ışığında çıkartmış olursunuz.

5. Şimdi kendinize şu soruyu sorun: “Bu bağı kesmek için neye ihtiyacım var?” Bu bir makas olabilir, testere olabilir, ışıksa ayna ile sizden koparıp, farklı bir yöne yansıtma olabilir. Bu uygulamada dikkat etmeniz gereken, hem bağınızın niteliklerini belirleyen soruların yanıtlarını ararken, hem de nasıl koparacağınıza karar verirken, ilk aklınıza gelen cevapları kullanmanızdır. “Ne kullansam acaba?” diye soruların yanıtlarını uzun uzadıya düşünürseniz, bilinç fazla devreye gireceği için, bilinçaltınızla teması kaybedebilirsiniz.

6. Şimdi o bağı kesin, koparın ya da ışık şeklindeyse yansıtın. Bağın hem size bağlı olan, hem de olumsuz yönünüze bağlı olan bölgelerinden ayrılmasını sağlayın.

7. Gözlerinizi 2-3 saniye açın ve tekrar kapatın.

8. Olumsuz yönünüzü tekrar karşınızda görün. Aranızda her hangi bir bağ var mı, kontrol edin. Örneğin bağ halatsa ve kestiğinizde yere düşmüş ve orada kalmış olabilir. O zaman onu yakın ve küllerini asla size ulaşamayacak şekilde uzayın derinliklerine savurduğunuzu hayal edin ve düşünün. Tabi ki bu bir alternatif. Başka şeylerde yapabilirsiniz. Önemli olan yaratıcılığınızı kullanarak bağı tamamen ortadan kaldırmanızdır.

9. Bu işlemden sonra sıra “geleceğe uyarlama” dediğimiz çalışmaya geldi. Kendinize; “bu yeni durum bana 1 yıl sonra hala fayda sağlıyor olacak mı?” sorusunu hızlı bir şekilde sorun. Cevap seçenekleriniz evet ve hayır. Bilinçaltınıza bunların dışında, “sanırım”, “galiba” gibi cevap seçenekleri olmadığı komutu verin. Düşünmeden ilk aklınıza gelen cevap, bilinçaltınızın cevabıdır. Aynı şeyi 5 yıl ve 10 yıl sonrası için de test edin.

10. Eğer bu sorulardan birine dahi hayır yanıtını alırsanız, gözlerinizi kapatın ve işlemi tersine uygulayarak, bağı aynen baştaki gibi tekrar oluşturun.

11. Sonra bağı koparmadan zayıflatıp, inceltme amaçlı tekniği baştan uygulayın ve geleceğe uyarlama yapın. Yine en az birine hayır yanıtı alırsanız, tekrar başa çevirin ve eski haline getirip, o şekilde bırakın.

 

Bağlar çoğu zaman kesilebilir ya da zayıflatılabilir. Ama bazen bilinçaltı ikincil kazanç dediğimiz(içeriğini açıklamam uzun süreceği için kısaca geçiyorum), olumlu niyetlere çok sıkı bağlı olabilir ve olumsuz yöne ait olsa bile, o bağdan ayrılmak istemeyebilir. Böyle durumlarda başka teknikler devreye sokularak bilinçaltı ikna edilmeli ve sonra tekrar bağ ortadan kaldırılmalıdır. Elbette bilinçaltının ikna edilmesi çoklu teknikler gerektireceği için bir uzmandan destek almanız gerekir. 

Ama rahatsızlığınızla ilgili sizi olumsuz duruma sürükleyen her yönünüz için bu tekniği rahatlıkla uygulayabilir ve kesebildiğiniz kadarını ortadan kaldırabilirsiniz. Hatırlayın ki, sadece birini bile zayıflatsanız bu hayatınızda büyük farklar yaratır. Çünkü değişim ayrıntılarda gizlidir ve zihninizde yapacağınız küçük bir değişim bile, hayatınızda beslenerek büyür.

Bu tekniğin size çok faydası olacağına inanıyorum. Bir sonraki yazımda bu bağları kullanarak, istediğiniz yönlerinizi nasıl oluşturabileceğinizin yöntemini paylaşacağım. Dolayısıyla 15 gün boyunca, olumsuz yönlerinizi tek, tek belirleyip, her birine en az bir kere, gerek görürseniz birden fazla, bu çalışmayı uygulamanız, olumlu yönlerinizi geliştirme ve oluşturma tekniği için güçlü bir alt yapı hazırlayacak ve etkisini güçlendirecektir.

Bu çalışmalarla zihninize ekeceğiniz tohumların, rengârenk çiçekler vermesi dileğiyle, sevgiyle kalın...

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - -
Bağlarınızı Kesin, Olumsuz Yönlerinizi Temizleyin başlıklı 3094 kişi tarafından okundu ve 0 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu