• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Aile Terapisi

Yorum :0
Kategori : Psikoloji
Aile Terapisi

 Aile Terapisi ülkemizde çok sık kullanılmayan bir kavram. Daha doğrusu terapi kavramı bile aslında tereddütle bakılan bir olayken, bu kavramı bireyler kendi üstlerine bile almazken, bunu bir aileye atfetmek korkunç bir durum olarak karşılanıyordu. Ancak bu korkunç tablo büyük bir hızla değişmekte; artık psikologa gitmek, psikiyatriste gitmek  eskisi kadar yadırganmamakta. Gençler arasında ise bir modaya dönüşmekte her geçen gün.. Dizi filmlerle de bu doğal süreç zaman zaman desteklenmekte. 

Bu doğru sürecin gelişiminin en büyük etkeni ekonomik ve sosyal değişimlerdir.Şehir hayatı insanların ihtiyaçlarını değiştirmekte, ihtiyaçlar değişince eylemelerde değişmekte, eskiden kendi kendinize yaptığınız işleri iş bölümleriyle başkasına yaptırmaktayız ve yeni davranış şekilleri benimsemekteyiz.Kısaca bireyin, ailenin, toplumun  yapısı büyük bir hızla değişmekte ve karmaşıklaşmakta. 

Örneğin eskiden çocuğun ailedeki rolü temelde ekonomik bir getiriye sahip olma, soyun devamı ve benzeri işlevlere sahipken, şimdi psikolojik etken olma özelliği ağır basmaktadır. Yani çocuk tarlada çalışmak için dünyaya getirilmiyor. Sevmek sevilmek için geliyor. Ömrümüzün son döneminde bize baksın diye değil, yanımızda bir nefes olsun diye yaşantımıza giriyor. 

Bizim zihnimizin derinliklerinde  çocuktan böylesi beklentilerimiz varken çocuğun yemek içmek gibi temel ihtiyaçları dışında beklentileri yok mudur acaba? “Elbette var” dediğinizi duyar gibiyim. – “, başını sokacak bir çatı var,   karnı tok; istediği önünde istemediği arkasında bu çocuk daha ne ister ki” deme dönemi de bitmiş durumda, bir çok anne baba da bununda farkında. Eskiden anne babalar çocuklarından çocukların yapabileceklerinden fazlasını isterlerdi; ama şimdi rolle değişti, çocuklar anne babaları zorlayacak kadar çok şey istiyorlar ( bunları istemekte de haklılar) . Çocukların istedikleri daha fazla parayla satın alınacak şeyler de değil ve bunların fazlasını vermek doğru değildir. Fakat daha fazla sevgi, ilgi, özgüven, ait olmak onların yeni ihtiyaçlarıdır. Durum böyle olunca sorun ailede birinin sorunu halinden çıkmış ve ailenin sorunu haline gelmiş olur. Sorun artık ailenin sorunudur. İşte aile terapisi burada devreye girmeye başlar. Sorun artık  eşlerden birinin tek başına problemi değildir. Ailenin problemidir. Çoğu zaman çocuğumun  problemi var diye gelen ailelerle görüştüğümüz de görüyoruz ki problem çocuğun değil ailenin ama ailede kimse kendine toz kondurmamak istemediği için, kimse böylesi bir sorumluluğa ortak olmak ve sırtında yük taşımak istemediği için problem yokmuş gibi davranmayı yada problem ailedeki bir kişiye aitmiş gibi yapmayı tercih ediyorlar.

Bir makine de bir cıvatanın bozuk yada işlevini yerine getirmemesi halinde makine yada sahibi; “bana ne o cıvatanın sorunudur beni ilgilendirmez” diye bilir mi? Elbette diyemez. Cıvatanın bozuk olması demek makinen de bozuk olması demektir. Toplumlar içinde bu geçerlidir çünkü ülkenin bir bölgesinde savaş varsa diğer bölgelerdekiler bana ne diyemezler. Çünkü aynı ekonomiyi, aynı toprakları aynı yolları kullanmaktadırlar. Sosyal uyum bireyin tek başına gerçekleştireceği bir olgu değildir. Birey toplum içinde yaşadığı için insandır ve toplum bir bütündür ve bütünün parçalarındaki en ufak bir sorun bütünün sorunudur. Aile toplumun en küçük bütünüdür. 

İşte bu sebeple aile içindeki herhangi bir bireyin sorunu, tüm ailenin sorunudur ve bu yüzden ailenin tüm bireyleri sorumluluğu üstlerine alarak, topu başkasına atmaktansa kendilerinde de hata olabileceğini kabullenmelidirler. Ancak bu bütünlük içerisinde sorunun üstesinden gelme ve aynı sorunu tekrar yaşamama şansları olacaktır. Temel olarak aile terapisinin özünde de bu yatmaktadır.

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Aile Terapisi başlıklı 2970 kişi tarafından okundu ve 0 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu