• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Zaman Çizgisi Terapisi ile Gerçek Bir İçsel Arınma

Yorum :0
Kategori : NLP
Zaman Çizgisi Terapisi ile Gerçek Bir İçsel Arınma

 Arınma fikri tarih boyunca hep karşımıza çıkan bir kavramdır. 

Kirden arınma, olumsuz duygu ve düşünceden arınma, hastalıklardan arınma, mikroplardan arınma, günahtan arınma, içsel arınma…

Birçok din, felsefe, inanç, bilim bize arınmadan söz eder; arınma diyeti, arınma duası, arınma kürü, arınma zamanı, arınma orucu, arınma ritüeli…

Arınma ruh bani ve maddi birçok boyutlarıyla insanlığın sığındığı bir kale gibidir adeta.

Ben ise sizlere arınmanın bilimsel ve uygulamalı  boyutundan bir örnekle açıklayarak söz edeceğim. 

İnsan zihni her türlü anıyı biriktiren, kendi içinde dizayn eden, ihtiyaçlar, öncelikler, duygulara ve durumlara göre bunları kullanan bir mekanizmaya sahiptir.

Çocukluğumuzdan beri gördüklerimizi, duyduklarımızı, bize söylenenleri ve hissettiklerimizi kaydederiz. Geçmişte; yani onları duyduğu, gördüğü zaman diliminden önceki kayıtlarla da karşılaştırarak, herkes kendine köre bir kayıt gerçekleştirir. 

Ve kişilerin dünya modeli dediğimiz algılayış şekli, birikimleri, kişiliği, anıları ile bütünlük içinde bir birey ortaya çıkar. 

Bu biriktirdiklerimiz ve duygularımızla bağlantı kurduklarımız her zaman her şartta işimize yarayan veriler sunmazlar bize. Bir zamanlar ve belirli şartlar altında işe yarayan bilgi ve deneyimler, şartlar değiştiğinde bizi baltalamaya, bize engel olmaya başlayabilir.

Geçen ay sürekli her şeyi saymaktan şikâyet eden orta yaşlarda bir bey danışmanlık için eğitim firmamıza başvurmuştu. 

Psikolog arkadaşlarım ön görüşme yaptıktan sonra, birlikte derin trans esnasında zaman çizgisi uygulaması yaptık. Çocukken “matematiğin çok iyi olmalı, bizim ailedeki herkesin matematiği çok iyidir.” diyerek annesinin kendisine sayı saymayı öğrettiğini anımsadığı bir zaman dilimine kadar geri döndü. 

Sonra matematiği iyi olsun diye her yerde ve her zaman kağıt kalem kullanmadan işlemler yapmaya ve sayı saymaya devam ettiğini belirtti. Büyüyüp derslerde ilerledikçe ve matematikte başarılı oldukça sayma zamanlarının arttığını söyledi. 

Bir süre sonra mutlu olduğunda, üzüntülü olduğunda, ve günün her anı her şeyi saymaya başlamıştı. İçinden saymamak için başını kaldırıp, etrafa odaklandığında da etraftaki nesneleri saymaya başlamıştı. 

İşte bu serüven, hayatını çekilmez hale getirmişti. Kimseyi dinleyemiyor, konsantre olamıyor ve sürekli sayı sayıyordu. 

Bir zamanlar ona fayda sağlayan bu durum artık bırakın faydayı hayatını kâbusa döndürmüştü. Bir yandan bundan kurtulmak istiyor, bir yandan da “saymazsam zihnim ne yapacak?”korkusu ve kaygısı taşıyordu.

Yattığımız çalışmalar sonucun da kısa sürede bu durumdan kurtuldu. İlk karşılaşmamızda “dünya ne güzel bir yer imiş” diye duygularını paylaştı bizimle. 

Hepimiz içsel atıklarımızdan, birikintilerimizden, kullanmadığımız gereksiz acı veren sıkıntıya sokan duygu ve düşüncelerimizden kurtulabiliriz. Hayat temiz, ağaçların budandığı, çimlerin biçildiği çiçeklerin açtığı bir yerdir. Tek şartla; zihninize bir bahçıvanın elinin değdiği sürece!

Olduğu gibi bıraktıysanız; sık çalıların olduğu, çiçeklerin, dikenlerin ve gereksiz dalların arasında görünmediği bir koruluğa dönecektir.

Hayatınızda güzel bahçeler yaratabilmeniz dileğiyle…

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - -
Zaman Çizgisi Terapisi ile Gerçek Bir İçsel Arınma başlıklı 3210 kişi tarafından okundu ve 0 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu