• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

NLP Teknikleri - Swish Tekniği

Yorum :0
Kategori : NLP
NLP Teknikleri - Swish Tekniği

Hayatınızda, özgüveninizin olmadığını ve önemli bir hedefe ulaşamadığınız bir dönemi anımsayın. Kendi gözlerinizden görerek deneyimle bütünleşin.

Bütün görüntü, ses ve duyguları yoğun bir şekilde hatırlayın. Bedeninizde hissettiklerinize dikkat edin, aynı zamanda gördüklerinize dikkat edin. Kendinize söylediklerinizi veya başka sesleri hatırlayın bu kötü hatırayla alakalı olan her şeyi.

Sonra o hatıradan çıkın veya durumu bozun. Bilinçli beyninizin kullanımını gerektiren bir şey yapın -doğum gününüzün bütün rakamlarını toplayın veya buna benzer saçma bir şey yapın.

Şimdi önünüzdeki ekranda görmeyi tercih ettiğiniz ‘kendi görüntünüzü’ yaratın. Özsaygı eksikliğini ve başarısızlık
hissini yendiniz. Değişik bir insan oldunuz.

Size sıkıntı veren şeyi çözdünüz. Artık o sorunu bir sorun olarak saymıyorsunuz. Daha önce keyfinizi kaçıran şeyin üstesinden gelmek için artık kaynaklarınız ve daha çok seçeneğiniz var.

Ama kimliğinizi kaybetmeyin. Hala olayların gülünç yönünü görme yeteneğine sahipsiniz. Gördüğünüz kişi başarılı olacağınızı biliyor, çünkü zaten oldunuz.

Görüntüyü, büyük, renkli ve çekici hale getirin. Bu kişi sizin için çekici olsun -gerçekten taklit etmek istediğiniz biri. Resimler ve sesler, görüntüyü nasıl daha cazip, çekici ve inandırıcı yapacaksa o şekilde değiştirin.


Ses, parlaklık ve hareket ilave edin. ‘Kendimle ilgili çok olumlu hisler besliyorum’ sözlerini duyun. Kendinize ‘Bu yeni ben daha da çekici nasıl görünür acaba?’ diye sorun ve istediğiniz değişikleri yapın bu yeni kreasyon üzerinde hakimiyet sizin elinizdedir.

Görüntüyü küçücük bir nokta haline getirin, sonra hızla gelişmesini ve doğal büyüklüğüne ulaşmasını ve bütün ekranı doldurmasını izleyin. Tekrar ‘Kendimle ilgili çok olumlu hisler besliyorum’ sözlerini duyun.


Şimdi bomboş bir ekran görün. Sonra, bir daha küçücük bir noktada görüntünün büyüdüğünü ve manzarayı doldurduğunu görün. Kolayca ve derhal olana kadar birkaç kez tekrarlayın.

Şimdi başlangıçtaki kötü görüntüyü anımsayın ve küçük noktayı bu görüntü içerisine yerleştirin.

Nokta büyüyüp sonunda zihninizi doldurdukça kötü görüntünün küçüldüğünü ve bulanıklaştığını görün. “Kendimle ilgili çok olumlu hisler besliyorum” veya buna benzer kendinizi iyi hissettirecek şeyler söyleyin.

Tekrar boş bir ekran görün ve başlangıçtaki kötü görüntüyü anımsayın. Hepsini tekrarlayın: noktanın büyüdüğünü ve eski görüntünün yerini aldığını görün. ‘Kendimle ilgili çok olumlu hisler besliyorum’ sözlerini söyleyin.

Zihninizde net bir şekilde duyun. Ekranı tekrar boşaltın ve süreci tekrarlayın, her seferinde biraz daha hızlı, ‘Swish’ deyip anında eski kişinin yerine yeni ve çekici kişiyi getirene kadar birkaç kez yapın.

Her ‘Swish’ arasında ekranı boşaltın. Bunu istediğiniz kadar yapın -o kadar hızlı oluyor ki saniyeler içinde yapabilirsiniz. İçinizin derinliklerin gelen güçlendirici sözleri ve ‘Kendimle ilgili çok olumlu hisler besliyorum’ sözlerini akıcı bir şekilde duyun.

Şimdi bu çekici görüntülerin çoğaldığını, önünüze, arkanıza, her tarafınıza yığıldığını görün. Onlar artık hayatınızı, geçmişinizi geleceğinizi ve şimdiki zamanınızı oluşturuyor.

Yine doğum günü numarasıyla durumu bozun veya çocuklarınızın isimlerini geriye doğru heceleyin. Bu sizi ‘şimdiye’ geri döndürür.

Birkaç dakika sonra baştaki kötü hatırayı canlandırmaya çalışın. Muhtemelen olmayacaktır.

Bunun yerine yeni ‘siz’ oluşturan bir nokta görürsünüz veya sadece yeni görüntüyü görürsünüz. Eski hatıranız ortaya çıkarsa çabucak yerini alan yeni görüntüye dönüşür, Olmazsa ‘Swish’ sürecini birkaç kez tekrarlayın veya kalıcı değişiklikten emin olmak için bunu bir şekilde gerçekleştirin.

Yarın sabah tekrar bakın. Şayet bir daha eskisi gibi hissederseniz ne yapacağını biliyorsunuz. ‘Kendimle ilgili çok olumlu hisler besliyorum’ sözlerini söyleyin ve hayalinizdeki görüntüyü görün.


Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - -
NLP Teknikleri - Swish Tekniği başlıklı 3219 kişi tarafından okundu ve 0 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu