• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Yaşam Bir Duygu Sürecidir

Yorum :0
Kategori : Kişisel Gelişim
Yaşam Bir Duygu Sürecidir

Yaşam bir duygu süzgecidir. Deneyimlerimiz yani yaşadıklarımız duygu süzgeçlerimizi oluşturmamızı sağlar ve yaşamın geri kalan bölümünü yine yaşamdan oluşturduğumuz süzgeçleri kullanarak deneyimler yani süzeriz. İşte bu duyguların oluşturduğu olumsuz tortular varsa (ki her insanda vardır.) süzgeci tıkar ve bizleri mutsuz kılar. 

Örneğin; öğrencilik yıllarınıza dönelim. Öğretmenlerinizin size yaklaşımlarını hatırlayın. En sevdiğiniz öğretmenleriniz ve en az sevdikleriniz kare kare gözlerinizin önüne gelecek ve bu karelerin içindekiler değiştikçe bazen gülümseyecek, bazen utanacak, bazen öfkelenecek ve suratınızı asacak; bazen de hüzünleneceksiniz. 

Suratınızı astığınız anılardaki öğretmenlerinizi belki yıllardır görmediniz, hatta belki okul hayatınız bittikten sonra bir kez bile görmediniz. Ama bugün, şimdi bu yazıyı okurken, aradan yıllar geçtikten sonra bile, size anımsattıkları, görüntüleri, sesleri, öfkeniz, kederiniz ve utancınıza neden olan anılarınızla size hissettirdikleri, sizin zihinsel süzgecinizde kalan tortulardır. Evet, en küçük anınız dahi önemlidir ve siz onu hatırladıkça tortuları bile sizi rahatlatabilir ya da rahatsız edebilir. 

Özellikle de yoğun duyguların tortuları... Öfke, sevgi, keder, mutluluk gibi yoğun duyguların tortuları hep yanınızdadır. Unuttuğunuzu sandığınız anlarda bile yanınızda taşıdığınız bir cüzdandır. 

Para dolu bir cüzdanınız olduğunu düşünün. Kendinizi ne kadar güvende ve rahat hissedersiniz. Mutlu anlarınızdan, kalan mutluluklarını para dolu cüzdanlarınızdır. Ve her yeni deneyimde, ilişkide ve yaşantıda size güven verir, cesaretlendirir. İçinizde sıcacık bir gülümseme tadında; “başardım, yine başaracağım” dedirtir. 

Bir de senetlerin, gecikmiş borçların ve faturaların doldurduğu bir cüzdanın sizi ne kadar rahatsız ve gergin hissettireceğini düşünün. Geçmiş deneyimlerimizden miras kalan öfke borçları, kederlerin faturaları, son ödeme tarihi geçmiş kinler...Tüm bunlar içinizde kocaman bir karaltının ardından size sinsice bakan bir sırıtış gibi “yapamadın, yine yapamayacaksın” der.

İki yönlü bir cadde olan anılarınız ve anılarınızın mirası, deneyim süzgecinizde kalan tortular; size iki tür yaşam yolu sunar: Engel tanımayan, ferah, iyi ışıklandırılmış, kendinizi başarılı, güvenli ve mutlu hissedeceğiniz, kocaman, aydınlık bir yaşam yolu, ya da önünüze sürekli aşılmaz engeller çıkaran, çamurlu, karanlık, yapımı da çilesi de yıllardır süren ve biteceğe de hiç benzemeyen karlı dağ yolları gibi bir yaşam yolu...   

Siz hangi yolda devam etmek istersiniz?  

Yaşam yolundaki sürücüler olan bizler, yolculuk aracımız olan duygusal süzgeçlerin bakımını yaptırmadan yola devam etmenin bizi ne denli zorlayacağını, ferah bir caddeden gitmektense, bizi dağ yollarına koşacağını biliriz içte içe. Ama bu temizliği nasıl yapacağımızı, bu duygusal arınmayı nasıl yakalayacağımızı bulamayız çoğu zaman.

Peki ya, bu duygusal süzgeçlerin bakımı nasıl yapılıyor? Arabanın karbüratörünü sanayide temizliyorlar da, bizim tıkanan, kirlenen süzgeçlerimizi kim temizliyor? Aslında yanıt çok basit. Sanayiye kadar yorulmanıza gerek yok, çünkü bu bakımı yapacak kaynaklar sizin içinizde. 

Her insan sahip olduğu anıları depolama ve depoladığı deneyimlerini kullanma kapasitesiyle doğar. Yaşı ilerledikçe bu deneyimlerini nasıl işe yarar hale getireceğini öğrenir ve ister bilinçli, ister bilinçaltı kararlarında, aslında hep deneyimlerini kullanır.  Önemli olan olumlu ya da olumsuz yaşantılarımızdan nasıl optimum yarar sağlayacağımızı keşfetmektir. 

İşimize yaramayan, bizi engelleyen, bizi üzen, mutsuz eden deneyimlerimize nasıl “sadece bir anı tadı, damağımda kalan” muamelesi yaparak, onlardan nasıl güçlü deneyimler olarak yararlanabileceğimizi; olumlu anılarımızı da nasıl geliştirip bir adım öteye götürebileceğimizi keşfetmektir. Doğuştan itibaren böyle bir potansiyeli benliğimizde barındırmamıza rağmen, neden pek azımız bunun farkında ve kullanabiliyor? Çünkü bu potansiyel bizde var ama bu gücü kullanma kılavuzunu yanında vermiyorlar ne yazık ki...

NLP işte bu temizleme işini kolayca, her yerde, her zaman ve tek başınıza yapabileceğiniz ve kendinize uygulayabileceğiniz bir sistemdir. Yani benliğinizde zaten var olan birçok potansiyelden birisi olan duygu süzgeçlerini nasıl daha iyi kullanacağınızı irdeleyen bir kullanma kılavuzudur.  

NLP  tekniklerindeki amaçlarından biri de, duygusal süzgeçleri olumsuz tortulardan temizlemek, olumlu tortuları daha da güçlendirmektir. “NLP nedir?” diye soranlara verilebilecek en iyi yanıtlardan biri de budur. Tabii ki NLP sistemini yalnızca, “duygusal süzgeçleri en iyi şekilde kullanabilmektir” şeklinde özetlemek;  Güneş sistemini, içindeki parçalardan olan küçücük bir gezegenle özetlemek gibi bir yanılgı ve büyük bir haksızlıktır.  NLP ; içinde birçok öğeyi barındıran, hatta hala keşfedilmemiş yönleri de olan büyük bir sistemdir. Yine de, sadece bu parçasının bile NLP sisteminin değerini anlatmaya yetebileceğini düşündüğümüzden paylaşmak istedik sizlerle....  

Duygusal süzgeçlerinizi ve yaşamınızdaki önemini fark edeceğiniz, süzgeçlerinizin bakımlarını yaptırmayı unutmayacağınız, mutlu ve aydınlık günler dileği ile...     

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - -
Yaşam Bir Duygu Sürecidir başlıklı 2205 kişi tarafından okundu ve 0 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu