• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Kendine Güven

Yorum :0
Kategori : Kişisel Gelişim
Kendine Güven

Özgüven sahibi insanoğlu, girdikleri ortamlarda her vakit parlar, tüm dikkatleri üzerlerine çekerler. Üstelik bunun için fazla güzel veya yakışıklı olmalarına da gerek yoktur. Kendine güven bir tavır meselesidir. Birey kendine güvendikçe, enteresan bir şekilde başarıya bir o denli yaklaşır. Özgüven sahibi insanların, başkalarına bakılırsa hayatta istediklerini daha rahat ve basit bir halde elde ettikleri bilinen bir gerçektir. Bu insanoğlu nasıl bu kadar kendilerine güvenip hayatlarını istedikleri şekilde yönlendirebiliyorlar?

Sizler için derlediğimiz özgüveni artırma yollarının formülüne bir göz atmanızı öneririz.

Şükredin

Kendine Güven ;
Birçoğumuzun hayalleri ve istekleri vardır. Fakat bunlar üzerine kafa yormaya başladığımız anda beynimiz bizlere bir çeşit oyun oynayarak bu istekleri iyi mi gerçekleştiremeyeceğimize odaklanır. Bu da doğal olarak bizleri güçsüzleştirir. Bunu aşabilmek için en kolay yöntem hayatta sahip olduklarınıza şükretmekten geçiyor. Gerekirse, yaşamınızda var olduğuna şükrettiğiniz şeylerin ve kişilerin listesini çıkarın ve onlara teker teker şükredin. Geçmişteki başarılarınız, yetenekleriniz, ilişkileriniz bu listenin içinde yer alabilir. Deneyin ve bu yöntemin sizi iyi mi motive edeceğini görün.

Başkalarına iltifat edin


Kendine Güven ; İltifat etmek her zaman işe faydalıdır. Özellikle insanlığımızla ilgili şikayetlerimiz olduğunda, bunun acısını diğerlerinden çıkarırcasına, dedikodu yaparız. Oysa iltifat hak edene bunu verdiğinizde, karşılıklı olarak daha iyi ve özgüvenli hissetme moduna geçeriz.

Katkı sağlayın

Kendine Güven ; Katkı sağlamaktan kastımız, başkalarına yararlı olmaktır. Sadece kendimiz üzerinde yoğunlaştığımızda, çevreye ve başkalarına yeterince önem vermeyiz. Kendimizi birazcık daha azca önemseyip, etrafımızda olup bitenlere daha çok mesuliyet besler hale gelirsek, bu katkı ve paylaşım bizleri kişisel başarıya daha kısa yoldan götürür.

Güzel giyinin

Kendine Güven ;Nasıl giyindiğiniz çoğu vakit iyi mi hissettiğinizle doğru orantılıdır. Evet bir ihtimal, iyi giyinmekle adam olunmuyor fakat yine de, güzel bir elbise herkesin modunu etkiliyor.

Doğal iyi giyineceğim diye giysilere dünyanın parasını harcamak zekice bir hareket olmaz, hele bir de dolabında bolca giysisi olsun diye ucuz parçalardan oluşan bir koleksiyon yaratmak asla bizim size önerebileceğimiz bir biçimül değil. Aksine bunun yerine, azca olsun fakat öz olsun politikasını izleyerek, kaliteli giysiler seçmek en mantıklısı.

Daha hızlı yürüyün


Kendine Güven ; Özgüven sahibi kişilerin yürüyüşlerine bir bakın. Onlar her zaman daha hızlı ve kesin adımlarla yürürler. Çünkü onlar meşgul, enerjik ve yapılması gereken önemli işleri olan kişilerdir. Aceleniz olmasa bile, yürüyüş hızınızı %25 artırın ve farkı görün.

Dik durun

Kendine Güven ;Omuzları düşük, kambur duran insanoğlun özgüven meselesine oldukça uzak oldukları söylenebilir. Bundan dolayı işe, duruşunuzu düzelterek başlayın. Böylelikle kendinizi yalnızca iyi hissetmekle kalmayıp çevrenizde başarılı, güçlü ve özgüven sahibi olduğunuz sinyalini vereceksiniz.

Kendinizi yazın

Kendine Güven ;Kendine güven meselesini halletmenin en iyi yollarından biri, kuşkusuz sizi motive edecek diyaloglar dinlemektir. Peki bu mevzuşmaları nereden bulacağım ve dinleyeceğim dediğinizi duyar gibiyiz. O süre önerimiz, güçlü yönlerinizı bir kağıda not ederek, kendi motivasyon mevzuşmanızı yaratıp, aynanızın üstüne yapıştırmak. Böylelikle, daha çok özgüvene ihtiyaç duyduğunuzda, sesli bir şekilde not aldıklarınızı okur, kendinizi daha güçlü hissedersiniz.

Ön sıralara oturun

Kendine Güven ; Okulda, ofiste veya bir konferansta, birçoğumuz hemen arka sıralara yöneliriz. Bu, fark edilmemek için yaptığımız bir reflekstir. Fakat gelin bu sefer, çekingenliği bir kenara bırakalım ve özgüven sahibi olan kişiler benzer biçimde en ön sıralarda yerimizi alalım.

Çekinmeyin, konuşun

Kendine Güven ;Topluluk içerisindeyken, çoğumuz mevzuşulan mevzulara yorum getirmekten kaçınır. Söyleyeceklerimizin başkaları tarafınca beğenilmeme ya da onaylanmama korkusu bizleri geri planda tutar. Bir kere kabuğunuzu kırıp söz alırsanız, bu size büyük cesaret ve huzur verecek, ilk söz alanlardan biri siz olacaksınız.

Egzersiz yapın, fit olun


Kendine Güven ; Kuşkusuz, fiziksel görüntünün özgüven üzerinde büyük tesiri vardır. Vücudundan şikayetçi olan biri daha azca çekici görünmekle kalmayıp enerjisi de düşük biri haline gelir. Özgüvene ihtiyacınız var ise, bir an önce harekete geçin ve tertipli spor alışkanlığı edinin.

Kendine Güven adlı makalemizi okuduğunuzdan dolayı teşekkür ederiz...

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Kendine Güven başlıklı 2276 kişi tarafından okundu ve 0 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu