• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Hızlı Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları

Yorum :0
Kategori : Kişisel Gelişim
Hızlı Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları

Yurtdışında hedefindeki bir işe başvurmak istiyorsunuz. Ama bir problem var. Yabancı dil öğrenmen  gerekiyor. Siz ise bilmiyorsunuz ve fazla vaktininiz de yok.
 

İmkansızmış  gibi gelebilir ama  Dil uzmanları  ve bilim adamlarına göre, bir ay  içinde bir dilde basit iletişim kurmayı, 2 yada 3 ayda ise o dili daha geniş  bir şekilde öğrenmeyi başarabilirsiniz. O dilde edebiyat eserlerini okuyup anlayacak kadar öğrenmek daha uzun bir vakit gerektirir elbette. Ancak ister diplomatik serviste olsun ister bilgisayar programcılığında, kendi ihtiyaçlarınıza uygun sözcük ve deyimleri ya da teknik dili çabuk yoldan öğrenmeniz mümkündür.
 

Bazen iş gereği sık sık seyahat etmek zorunda olmak, günlük hayat konuşma yürütecek şekilde birkaç dili öğrenmeyi de zorunlu kılabilir. Örneğin Benny Lewis adlı bir makine mühendis bu sebeple İspanyolca, Fransızca ve Almancanın yanı sıra Çince de dahil yedi dili akıcı bir şekilde konuşur hale gelmiş.
 

Önceliklerinizi iyi belirleyin
 

Benny Lewis, ana dili olan İngilizceden sonra öğrendiği ilk yabancı dil olan İspanyolcayı bir yıldan faza sürede öğrenmiş, ama sonrakiler çok daha çabuk olmuş. Bu işin sırrını şöyle açıklıyor Benny Lewis : Yabancı Dil öğrenirken önceliği işine yarayacak türden konuşmalara ve kendisine sorulabilecek soruları yanıtlamaya vermek. Yeni Yabancı diller öğrendikçe teknik tercüme yapar hale bile gelmiş.
 

Bu ilk aşamada, en çok kullanılan sözcük, deyim ya da kalıpları içeren kitaplar ve internet üzerinden dersler yararlı olabilir. Böylece o dilden basit konuşmaları yürütecek sözcük ve cümle kalıplarıyla donanmış olursunuz.
 

Kendinize güvenmek
 

Benny Lewis, “Başlangıçta en büyük engel özgüven eksikliği oluyor,” diyor. “ fakat konuştukça daha iyi hale geldiğinizi görüyorsunuz ve bu da kendinize güveninizi artırıyor.”

Uzmanlar,  yeni yabancı dilde ilerlemek için o dili konuşma cesaretini göstermek gerektiğini vurguluyor. “Ağzınızı açmazsanız gelişme kaydedemezsiniz,” diyorlar.
 

Bu ise yanlış yapmaktan korkmamak anlamına geliyor. Benny Lewis, İspanyolcaya ilk başladığında Tarzanca konuştuğunu söylüyor. Fakat 2 hafta içinde “kafada ampul yanan an” gelmiş ve diş fırçası kırıldığında marketten kendisine yeni bir fırça alabilmiş. Nereye giderseniz gidin insanların yeni dil öğrenenleri dinlerken büyük sabır gösterdiğini söylüyor.
 

Ders dışı aktiviteler
 

Seçkin ve başarı bir yabancı dil okulu müdürü olan Michael Geisler yabancı dili çabuk öğrenmek için kendini tümden dile vermek gerektiğini belirtiyor. O dilde ne kadar çok okur, dinler ve konuşursanız o kadar çabuk gelişme kaydedersiniz.
Michael Geisler, okullarındaki öğrencilerin spordan tiyatroya kadar ders dışı aktivitelere katılarak öğrendikleri dili pekiştirmeleri gerektiğini söylüyor.
 

Amerikalı diplomatları eğiten Washington DC’deki Foreign Service Institute’te (FSI) da benzer bir yaklaşım izleniyor. 70 dilde eğitim veren kurslar 44 hafta sürüyor. Bu zamanın sonunda öğrenciler Time gibi bir dergiyi okuyup anlayacak ve tartışma yürütecek hale geliyor.
 

Uygun sitelerden yararlanmak
 

Dil Uzmanları, sürekli konuşma halinde o dili konuşurken üst düzeyde akıcı bir seviyeye bir ay  içinde ulaşılabileceğini belirtiyor. FSI öğrencilerini yerlilerle iletişim halinde olmaya teşvik ediyor. Gönüllü çalışma yapmanın ya da bölgenizdeki  restoran, kafe  gibi halkın toplanma bölgelerinde vakit geçirmenin işe yarayacağı ifade ediliyor. Yabancı Dil öğrenenlerin internet üzerinden bu tür konuşma pratiği yapabileceği internet siteler de var: voxswap.com  lang-8.com ve italki.com gibi.
 
Sürekli konuşma yoluyla hatalarınızı düzelttirip daha çabuk öğrenme hedefinize da ulaşmış olursunuz. Dil Uzmanları konuşma pratiğinin önemli olduğunu, ama hatalara da işaret edilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak ilk aşamada konuşurken grameri çok fazla kafaya takmamak gerektiğine de dikkat çekiyorlar.
 

Benny Lewis,  “Önce dili kullanın, sonra gramere yoğunlaşın,” diyor. O aşamada ise bu aşamda bu siteler de yaralanabilirsiniz: languagepod101.com ve  radiolingua.com gibi sitelerdeki ses kayıtlarından yararlanılabileceğini söylüyor.


Dil Uzmanları, dil öğrenirken o dildeki medyayı kullanmanın, resimli çocuk kitapları okuma ya da bildiğiniz programları o dilde izlemenin önemine de dikkat çekiyor.
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Hızlı Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları başlıklı 1690 kişi tarafından okundu ve 0 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu