• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Büyük Okların Getirdiği Mutluluk

Yorum :0
Kategori : Kişisel Gelişim
Büyük Okların Getirdiği Mutluluk

Hayatı bir çırpıda yaşamak. Tüm arzu ve isteklerimizin bir solukta bize doğru gelmesini ummak. Sabırsızlıkla hemen sonuca ulaşmak. Hepimizin aslında en derinlerdeki beklentisidir bunlar. Fazla çaba sarf etmeden kısa sürede zengin olmak, hemen bir kariyer sahibi olmak, başarının engelleri bir kenara bırakarak bizi kucaklaması kısaca tüm kestirmeleri bulmak ve oradan gitmek istiyoruz içten içe. Yazık ki bunlar hayatın gerçekleri ve içinde bulunduğumuz koşullarla pek de uyuşmayan dilekler. Bu duygularla harekete geçen insanlar çoğu zaman tökezlemekte, kısa yoldan gitmek isterken aslında bir çıkmaz sokağa sapmaktadırlar. Yaşamdaki tesadüfler bazen bize kestirme yolların kapılarını açmakta. Ama bu şekilde kazanılanlarda, sahip olundukları anda anlamlarını yitirip, daha fazlasını istemeye ve doyumsuzluğa itiyor insanoğlunu.

Dalından bir gül koparmak dahi isteseniz elinize dikenlerin batabileceğini göze almak zorundasınız. Yaşamda zorluklar her zaman var olacak. Onları inkar etmek ise onların olmadığı anlamına gelmiyor yazık ki. Hayatı kestirme yollardan yaşamak, engelleri silip atmak için bir çözüm değil. Sahip olduklarınızın ve sahip olacaklarınızın değerini bilmek için onların adına ter akıtmanız, mücadele etmeniz gerekiyor.  Bu mücadelede emeklerinizin beklediğiniz sonuçları doğurması için kişisel donanımınızı tamamlamanız için eğitimi yaşantınızın bir parçası haline getirmek zorundasınız. Eğitim okul sıralarında başlayıp okul sıralarında biten bir süreç değildir. Okuma yazmayı öğrenmekle başladığınız yolculuğunuz üniversite sınavını kazanıp, bir meslek sahibi olmakla bitmiyor. Hayatı öğrenmek, kendinizi eğitmek mezara kadar sizi takip eden bir gölge gibi olmalıdır. Eğer mesleğinizde başarıyı arıyor ve hep aynı noktada takılıp kalmak istemiyorsanız, yönünüz hep ileri doğruysa şansın kapınızı çalmasını beklemek yerine siz kendi şans ve tesadüflerinizi yaratmalısınız. 

Bir insanın bilgi ve tecrübelerini anlatan sahip olduğu belge ve diplomalardan çok onlara sahip olmak için verdiği mücadelede yatmaktadır. Bankaya yatırdığınız parayı siz kullandıkça zaman içinde bitip tükenir. Oysa kendinize yaptığınız yatırım, kazandığınız bilgiler siz onları kullandıkça çoğalır. Bu yüzden hedefleriniz hep büyük olsun. Sadece bir sınavı kazanmak yada bir meslek sahibi olmakla sınırlandırmayın yaşamınızı ve kendinizi. Emek harcamanızı, risk almanızı gerektiren, sürekli kendinizi yenilemenizi ve tazelemenizi gerektiren hedefler koyun kendinize. Küçük hedefler onlara ulaşıldığında küçük ve geçici mutluluklar getirir. Oysa büyük hedefler, ulaşılması mücadelede gerektirse bile büyük mutluluklar ve sürekli başarılar taşımaktadır içinde. Bir çok yöne küçük oklar savurmaktansa, tek bir yöne büyük bir ok atın. Kolayı seçmeyin hiçbir zaman. Çünkü o sizi doyumsuzluğa götürecektir. Zor olanla başlayın önce. Çünkü ihtiyacınız olan tüm kaynaklar zaten sizin içinizde. Kolayla, küçük hedeflerle sadece kaynaklarınızı tüketirsiniz. Yaşam küçük hedeflerle zaman kaybetmenize göz yumacak kadar uzun değil. Önce büyük oklarınızı kullanın. Büyük oklarınızı kullanın ki geriye dönüp baktığınızda pişmanlıklar, keşkeler karşılamasın sizi. Yaşamak için bir şansınız var. Her şeyin bir çırpıda olup bitmesini istemek zamanınızı çalar sizden. Sabretmek, kendinizi her koşulda eğitmek ve kara parçaları ile yetinmeyip, rotanızı zengin diyarlara çevirmek nefes aldığınız her ana bir anlam katar. Hatırlayın; “Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır”

 

Zeynep Müge KASAROĞLU

(NLP Master Trainer – Time Line ve Modelleme Uz.)

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - -
Büyük Okların Getirdiği Mutluluk başlıklı 2332 kişi tarafından okundu ve 0 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu