• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Ben Kimim?

Yorum :1
Kategori : Kişisel Gelişim
Ben Kimim?

Hiç sordunuz mu kendinize ben kimim diye? Sakın sadece unvanlarınızı sıralamaya kalkmayın bu soruya cevap olarak. Doktor olabilirsiniz, avukat olabilirsiniz, öğretmen, iş adamı/kadını yada ev hanımı da olabilirsiniz, ama gerçekten siz kimsiniz?

Yaşamın akışı içinde sürekli bir şeylerin peşinden koşuşturur dururuz, neden koştuğumuzu, değerimizin ne olduğunu bilmeden.

Yaptığımız şeyler mi bizi var eden, bize bir kimlik kazandıran, yoksa içimizde yatan yeteneklerimiz, düşlerimiz ve duygularımız mı bizim varlığımız?

Bir düşünün, sahip olduğunuz kariyer, bulunduğunuz yer gerçekten sizin ait olduğunuz yer mi? Sizi siz yapan özelliklerinizi yansıtıyor mu yaşamda sahip olduklarınız? Yoksa çölde olmak için yaratılmış ama hayvanat bahçesine kapatılmış bir deve gibi ait olmadığınız bir yolda mı ilerliyorsunuz?

Lütfen sorun bunları kendinize, şimdiden bu soruları sorun ki yaşamınızın sonuna geldiğinizde “Ben neden yaşadım ki?” diye sormak zorunda kalmayın.

Her şey kişinin kendi değerini bilmesiyle başlar. Yetenekleriniz, hobileriniz, duygularınız, fikirleriniz, bakış açınız, derinliklerinizde yatan arzularınızdır sizi değerli kılan. Siz bunların farkına vararak yaşamınıza anlam kazandırabilirsiniz. Kendi değerinin farkında olmayan kişiye hiç kimse değer vermez. Eğer insanların size hak ettiğiniz değeri vermediklerini düşünüyorsanız onları sorgulamak yerine kendinizi sorgulayın. Çünkü gerçekten siz kendi değerinizin bilincindeyseniz ve kendinize saygı duyuyorsanız diğer insanlarda size saygı duyacaklardır. Siz izin vermediğiniz sürece kimse sizi aşağıda göremez. Ama siz kendinizi sevmeyi erteliyor ve değerinizi hissetmiyorsanız yapacağınız tek şey diğerlerine de değersiz olduğunuzu hissettirmek olacaktır.

Eğer kim olduğunuzun ve değerinizin farkında değilseniz başka insanların istekleri doğrultusunda yaşarsınız. Öyle insanlar vardır ki diğer insanlar kendilerine değer versinler diye hep onların beklentileri doğrultusunda hareket ederler. Yazık ki bu sadece bir yanılsamadır. Değer görmek için kendi kimliğini bir kenara bırakan ve başkalarının istediği kimliklere bürünen insanlar kendi benliklerini yitirdikleri gibi aradıkları saygıyı da bulamazlar. Sizin değerinizi gösteren ne yaptığınız değil, kim olduğunuzdur. İnsanların sadece unvanlara saygı gösterdiği bir toplumda yaşadığımzı düşünebilirsiniz. Bir ölçüde de haklı sayılırsınız. Bir doktoru ele alalım. Bu doktor yeni girdiği bir ortamda, unvanlarından bahsettiği anda çevresindeki insanlardan saygı gösteren ve hayranlık duyan tepkiler alır. Ancak bu doktor gerçekten olduğu kişiden farklı biriymiş gibi davranıyorsa, insanlar bir süre sonra bunu hissedecekler ve ona saygı duymaktan vazgeçeceklerdir.

Yaptıklarınızla benliğinizi örtüştürebiliyorsanız, yaşamda ilerlediğiniz yol içinizdeki size aitse eğer, kendinize olan saygıyı ve sevgiyi yansıtmayı başarırsızınız. 

Çevrenizdeki insanlar sizin için birer ayna gibidirler. Siz onlara neyi gösterirseniz,onlarda aynısını yansıtacaklardır. Unvanlarınız size gelip geçici bir saygı kazandırabilir. Ama unvanlarınız ve sahip olduklarınızla kimliğiniz bir bütünlük içindeyse her zaman saygı görür ve sevilirsiniz. Çünkü insanlar sizin kendinize olan saygınıza bakarak değer verir ve saygı duyarlar. 

Çok geç olmadan sorun kendinize; “Unvanlarım mı benim önümde yoksa ben mi onların önündeyim? diye. Sorun ki bugüne kadar fırsatınız olmadıysa bile, bugünden sonra gerçek sizi tanıma şansınız olsun.

 

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - -
Ben Kimim? başlıklı 10406 kişi tarafından okundu ve 1 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  • ben
    2016-11-08

  
 
3+2 İşleminin Sonucu