• slideshow1
  • slideshow2
  • slideshow3
  • slideshow4

Başarı ve Hedeflere Ulaşmak

Yorum :0
Kategori : Kişisel Gelişim
Başarı ve Hedeflere Ulaşmak

Günümüzde toplumların gelişimi ve çağa ayak uydurmasının temelinde yatan süreç eğitimle gerçekleşir. İnsan ve yaşam kalitesinin düzeyini belirleyen, toplumun eğitime verdiği öneme bağlıdır.

Eğitim sadece bireylere belirlenmiş olan bilgileri kazandırmak değildir. 

Bir insanın hem kendine hem topluma katkıda bulunması büyük hedefler belirleyerek onlara ulaşmasıyla mümkündür. Ancak bir hedefin sonuca ulaşması için sadece onu belirlemek yeterli değildir. Hedeflerini belirlemiş bir insanın onu gerçekleştirmek için  duyusal keskinliğini de geliştirmesi gerekir. Duyusal keskinlik ayrıntıların farkına vararak , görülmeyeni görmek, duyulmayanı duymaktır. Duyusal keskinliği yüksek olan karşılaşacağı engelleri önceden görme ve tahmin edebilme gücüne sahip olan insandır. Hedefe giden yolda bir adım sonrasını görerek, alternatif çözümler üretebilmek, o hedefin gerçekleşeceğinin bir garantisidir. Bu farklı seçenekleri üretebilmek ise esnekliktir. Esneklik kırmadan bükebilmektir. Bir sistemde kimin esnekliği en fazla ise o kişi sisteme hakim olacaktır.         

Başarılı insanların hepsi onları hedefe ulaştırabilecek en az üç seçenek belirleyebilen insanlardır. Çünkü bir seçenek çözümsüzlük, iki seçenek ikilem,daha fazla seçenek ise amaca ulaşmak demektir. Hedef belirlenip , detayların ve karşılaşılabilecek problemler önceden tespit edilerek alternatif yollar üretildikten sonraki en önemli adım harekete geçmektir. 

Hedef Duyusal KeskinlikEsneklik  ve Harekete Geçmek bir masanın dört bacağı gibidir. Birinin olmaması masanın işlevselliğini yitirmesi demektir.

Gideceği bir hedefi olan bir gemi düşünün. Geminin yolculuğu boyunca radarları sürekli çalışmaktadır. Bu radarlar sayesinde karşılaşılabilecek kayalıklar, engeller önceden belirlenir. Koşullara bağlı olarak gemiyi hedefe ulaştıracak farklı rotalar belirlenir. Bu sayede gemi ulaşmak istediği hedefe en kısa ve en güvenli yoldan ulaşacaktır. Ama geminin yakıtı olduğunu radarları çalıştığı ve onu hedefe götürecek farklı rotaları olduğu halde, anahtar çevrilip dümenin başına geçilmezse tüm sahip olunan nitelikler anlamını yitirecektir. 

İşte eğitimin temel görevi budur. Bireylerin yaşama dair hedeflerini belirleyip gemilerini harekete geçirecek ,engeller karşısında yeni rotalar belirleyecek esnekliğe sahip olmasını sağlayacak, radarların sürekli çalışarak sorunları önceden görmelerine imkan verecek yeteneği kazandırmaktır. Bu büyük bir sorumluluk ve ciddiyet isteyen bir işleyiştir.       

  Eğer bir eğitim sistemi kişilere bilgilerin yanı sıra hedeflere ulaşmaları konusunda onlara gerekli desteği sağlayabiliyorsa o toplumun yaşam standartlarını üst düzeyde olacaktır. Aksi taktirde bireylere sadece yoğun bir bilgi yüklemesi yapılıyorsa, kazanılan bilgilerin yaşam içerisinde uygulanışı zayıf olacağından , toplumun yaşam standartları da düşük olacaktır. 

Çünkü:

Nereye gideceğini bilmeyen bir gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.

 

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - -
Başarı ve Hedeflere Ulaşmak başlıklı 3125 kişi tarafından okundu ve 0 kişi tarafından yorumlandı

Bir Yorum Yazın

  
 
3+2 İşleminin Sonucu